Na koniec września, cudzoziemców w Polsce, więcej niż na początku pandemii

523

Liczba cudzoziemców zarejestrowanych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w kraju, na koniec września 2020 roku wynosiła 689 tys., co oznacza wzrost o 31 tys. względem sierpnia. To dobra informacja w kontekście systemu ubezpieczeń społecznych.

Od 31 grudnia 2014 r., liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS systematycznie wzrastała, aż do końca lutego br. Pandemia spowodowała chwilowe zatrzymanie tego wzrostu, a nawet spadek liczby cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS, który trwał do czerwca. Od tego miesiąca , po otwarciu granic, liczba cudzoziemców znowu zaczęła wzrastać. Na koniec września obywateli z innych państw podlegających w Polsce ubezpieczeniom, było 689 tys., tj. o 19 tys. więcej niż w lutym.

Spośród cudzoziemców zgłoszonych na koniec września 2020 r. w ZUS do ubezpieczeń: emerytalnego i rentowych – 409 tys. to pracownicy, a 21,5 tys. prowadzi własną działalność. Pozostali zatrudnieni są na innego rodzaju oskładkowanych umowach, np. zleceniu.

Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy legalnie pracujący cudzoziemiec musi opłacać składki na ubezpieczenie społeczne. Na koniec września ZUS odnotował w ubezpieczeniu zdrowotnym 725 tys. cudzoziemców.              Co ważne nawet ta liczba nie mówi jednak wszystkiego, ponieważ umowy o dzieło nie są, co do zasady, objęte ubezpieczeniem społecznym ani zdrowotnym.

Nadal najwięcej ubezpieczonych w ZUS cudzoziemców, pochodzi z Ukrainy – 507 tys., następnie z Białorusi – 46,2 tys., oraz Gruzji – 11,1 tys.

Podobnie sytuacja wygląda w województwie łódzkim. Na koniec września, zarejestrowanych zostało: 36,6 tys. obywateli Ukrainy; 1,8 tys. Białorusi i niemal 1 tys. obywateli Gruzji. W naszym regionie niemal wyrównał się stan cudzoziemców objętych ubezpieczeniem z tym, jaki miał miejsce na koniec lutego, różnica wynosi ok. 300 osób.

Na terenie województwa łódzkiego mamy ubezpieczonych z dalekich i egzotycznych krajów tj. z Nikaragui (4), Nigerii (5), mamy  nawet 12 osób z obywatelstwem surinamskim. Nie znajdziemy tu jednak przedstawicieli takich państw jak: Aruba, Barbados, Gabon czy Islandia. Ogółem w województwie łódzkim zarejestrowanych jest w ZUS 46,2 tys. cudzoziemców. Z tego 25,5 tys. na terenie I oddziału w Łodzi; 10,3 tys. na terenie II oddziału w Łodzi i 10,4 tys. na terenie tomaszowskiego oddziału ZUS.

Monika Kiełczyńska

Regionalny rzecznik prasowy ZUS, województwa łódzkiego