Obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

604

Autor: Starostwo Powiatowe

W Polsce 11 listopada, dla upamiętnienia odzyskania przez nasz kraj niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów (1795-1918),  ustanowione zostało Narodowym Dniem Niepodległości. W całym kraju w tym dniu organizowane są uroczystości, upamiętniające tę rocznicę. W Tomaszowie Mazowieckim uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Po uroczystej mszy świętej, którą odprawił ksiądz Zygmunt Nitecki, uczestnicy przemaszerowali na plac Kościuszki, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości, a następnie pod Pomnik poległym Legionistom Piłsudskiego.

Uroczystość pod Pomnikiem poległym Legionistom Piłsudskiego poprowadził Adam Tataradziński – nauczyciel Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 6. Pomnik jest miejscem wyjątkowym, ponieważ upamiętnia nazwiska Legionistów, żołnierzy, którzy walczyli o suwerenną Polskę w latach 19918-1921, którzy wyruszyli na wojnę z Tomaszowa Mazowieckiego.

Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia Ognia Niepodległości przez harcerzy Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Tomaszowie Mazowieckim. Następnie słowa wprowadzeni odczytał Komendant Hufca przewodnik Jakub Reczulski.

Do uczestników spotkania przemawiał Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego, który razem z Dowódcą 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, był współorganizatorem uroczystości.

„Szanowni Państwo, 103. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Zawsze nasuwa się pytanie, czy tą niepodległość mogliśmy nie stracić. Oczywiście, że mogliśmy nie stracić, mogliśmy mieć ciągłość państwa, którego początek datuje się na rok 966. To jest data przyjęcia chrztu przez Polskę. Przez pierwsze 600 lat, kiedy w Polsce panowała dynastia Jagiellonów i Piastów, Polska rozwijała się dobrze, Były sukcesy na arenie międzynarodowej. Byliśmy mocnym państwem. Przykład chociażby bitwy pod Grunwaldem w 1410 roku. Później, kiedy zaczęto wybierać królów elekcyjnych, do głosu doszły państwa ościenne. Zaczęto starać się wpływać na głos szlachty, na tych, którzy decydowali o wyborze króla. Wybierano królów słabych. Królów, którzy powoli, stopniowo, doprowadzili do upadku Rzeczpospolitej. Kłótnie, swary, w ramach samej szlachty, w ramach magnatów, to wszystko osłabiło Rzeczpospolitą i doprowadziło do upadku naszego państwa.

Dzisiaj musi nasuwać się refleksja u każdego z nas, co zrobić, żeby tej niepodległości już więcej nie utracić. Nasi przodkowie: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, generał Haller, Ignacy Paderewski,  Wincenty Witos, Wojciech Korfanty, oni pochodzili z różnych środowisk,  z różnych zaborów, ale miłość do ojczyzny połączyła ich w działaniach na rzecz niepodległości.  Prusy, Rosja i Austria, pokłóciły się między sobą, i to był ten czas ich osłabienia, który przez tych naszych wielkich polityków został wykorzystany.

Musimy budować wspólnie nasze niepodległe państwo, wzmacniać go, jego struktury. Być dumnym, że jesteśmy Polakami. To wszystko zależy od nas, czy Polska będzie niepodległa, czy nie? Tak, jak mówił Józef Piłsudski, niepodległość nie jest dana raz na zawsze. Jako naród dzisiaj zdajemy lekcję z niepodległości.

Proszę Państwa, ksiądz dziekan mówił o miłosierdziu Bożym, które pomogło nam przetrwać lata zaborów, lata wpływów różnych państw na terenie Polski. To, co jest ważne, istotne, o czym trzeba pamiętać, Polska ma swoją królową, ma Maryję, matkę Bożą, która została tą królową ustanowiona z woli narodu. z woli króla Jana Kazimierza, który był suwerenem tych ziem polskich w roku 1656.  Dzięki jej wstawiennictwu dzisiaj możemy cieszyć się tą wolnością. Zwracajmy się do niej o pomoc, aby ta nasza ojczyzna była wolna, była sprawiedliwa i była takim krajem dla wszystkich ludzi dla tych, którzy mają również inne przekonania, inne spojrzenie na pewne sprawy, które się pojawiają.” – powiedział Starosta Powiatu Tomaszowskiego.  

Po przemówieniu Mariusza Węgrzynowskiego, delegacje składały wieńce i wiązanki biało czerwonych kwiatów pod Pomnikiem poległym Legionistom Piłsudskiego.

„Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy w tej dzisiejszej uroczystości uczestniczyli. Dziękuję Wojsku Polskiemu, dziękuję policjantom, dziękuję strażakom, dziękuję Straży Miejskiej, dziękuję klasom mundurowym, dziękuję młodzieży, która tak licznie tutaj się pojawiła i z uśmiechem, radością  patrzy na to wszystko, co się tutaj dzieje. Dziękuję za poczty sztandarowe, dziękuję Tomaszowskiemu Centrum Zdrowia, które w dba o udzielenie doraźnej pomocy. Dziękuję tomaszowskim mediom, które są z nami od początku tej uroczystości do tej chwili.  Dziękuję wszystkim Stowarzyszeniom, wszystkim grupom również politycznym, którzy dzisiaj się pojawili, żeby oddać cześć Polsce. Dziękuję mieszkańcom Tomaszowa Mazowieckiego, powiatu tomaszowskiego, wszystkim, którzy przyczynili się do tego, żeby ta uroczystość wypadła tak pięknie i tak okazale. Wszystkim Państwu życzę wszystkiego dobrego. Szczęść Boże.” – podziękował wszystkim współorganizatorom i uczestnikom uroczystości Mariusz Węgrzynowski.