Autor: Starostwo Powiatowe
We wtorek, 27 grudnia 2022 roku, w Tomaszowie Mazowieckim odbyły się uroczystości upamiętniające organizatorów i uczestników powstania wielkopolskiego. Powstanie wielkopolskie (1918-1919) to największy zryw narodowowyzwoleńczy na terenie zaborów, zakończony zwycięstwem.
Po mszy uczestnicy przeszli pod obelisk „W hołdzie uczestnikom Powstań Narodowych” przy ulicy Mościckiego, gdzie delegacje złożyły wiązanki biało-czerwonych kwiatów. W imieniu władz Powiatu Tomaszowskiego kwiaty złożyli Elżbieta Łojszczyk i Marek Kubiak.
„Zakończyły się uroczystości związane z upamiętnieniem 104. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Decyzją Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej powstanie wielkopolskie zostało wpisane na listę świąt narodowych, które obchodzimy. Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Celem powstania było przyłączenie ziem, znajdujących się na terenie Prowincji Poznańskiej, wchodzącej w terytorium Republiki Weimarskiej. Dążeniem Polaków, mieszkających w Prowincji Poznańskiej, było przyłączenie ziem Wielkopolski do odradzającej się Rzeczpospolitej. Decyzją marszałka Piłsudskiego naczelnikiem powstania został mianowany generał Dowbor Muśnicki. Powstanie, zwycięskie powstanie, jak żadne inne dotychczas, zakończyło się zwycięstwem. Rozejm w sprawie żądań podpisano 16 lutego 1919 roku w Twerze było to wielkie zwycięstwo mieszkańców Wielkopolski, Polaków mieszkających w Wielkopolsce, przyłączenie do ziem Rzeczypospolitej. Świętujemy ważne wydarzenie historyczne naszej historii Polski. Cieszmy się z tego i bierzmy przykład z powstańców, że dążenia do tego, aby Polska była jedną wielką jednością mogą być realizowane.
Dzisiejsze uroczystości w naszym powiecie rozpoczęły się mszą świętą w Sanktuarium Świętego Antoniego. Władze Powiatu reprezentowali członkowie Zarządu pan Marek Kubiak i moja skromna osoba. Władze Miasta reprezentowane były przez panią wiceprezydent Izabelę Śliwińską. Obecni byli dyrektorzy placówek oraz dzieci z placówek oświatowych miejskich i powiatowych. Oczywiście przedstawiciele służb mundurowych wojska, Straży Policji. Podczas mszy świętej obecne były również poczty sztandarowe, które pięknie uhonorowały pamięć powstańców wielkopolskich. Potem nastąpiło, po mszy świętej, złożenie kwiatów pod obeliskiem powstańców narodowych i na tym zakończyliśmy nasze uroczystości.” – przybliżyła historyczną stronę powstania wielkopolskiego Elżbieta Łojszczyk – członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego.