Autor: Starostwo Powiatowe
W środę, 1 marca 2023 roku, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, każdego roku wiele osób wspomina na cmentarzu zmarłego Jana Czarneckiego, Żołnierza Wyklętego z naszego miasta.
W tym roku zebrali się tam między innymi: ksiądz Henryk Kowaliński, Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Leszek Ogórek – Wicestarosta Powiatu, Szczepan Goska – dyrektor Liceum Katolickiego w Tomaszowie Mazowieckim, Zygmunt Augustyniak – Przewodniczący Związku Piłsudczyków w Tomaszowie Mazowieckim, Jarosław Pązik – historyk, regionalista. Obecni byli, jak co roku, nauczyciele historii.
„Szanowni Państwo, kiedy spotkaliśmy się dokładnie rok temu w tym miejscu, mówiłem o tym, że powstanie taka inicjatywa związana z nadaniem nazwy jednemu z rond, dokładnie rzecz biorąc rondo przez zbiegu ulic Zawadzkiej i Orzeszkowej. Grupa radnych w zeszłym roku z taką inicjatywą wystąpiła. Ta inicjatywa została wsparta przez Zarząd Powiatu Tomaszowskiego i też w sposób szczególny przez Marszałka Seniora pana Antoniego Macierewicza. I ta uchwała stała się faktem. Będziemy chcieli w niedługim czasie zaprosić wszystkich Państwa na uroczyste oddanie tego ronda i żeby w taki symboliczny sposób mieszkańcy naszego miasta, jak również wszyscy ci, którzy będą przejeżdżać przez to rondo, zapoznawali się, a później, żeby im się to utrwaliło z nazwą ronda Żołnierzy Wyklętych.
To jest bardzo ważne, żebyśmy pracowali nad tym wszystkim, co wiąże się z pamięcią o Żołnierzach Wyklętych, żeby to nie były takie sytuacje tylko w dniu tego święta, ale żeby one były na co dzień. Mnie bardzo cieszy fakt, że są obecni na tej uroczystości nauczyciele, nauczyciele historii i nie tylko. Ci, którzy mieli i mają kontakt z młodzieżą i z dziećmi, i starają się na co dzień przekazywać ten system wartości, który Żołnierzom Wyklętym, Żołnierzom Niezłomnym był bardzo bliski.
, Dzisiejsza obecność bardzo wielu środowisk w czasie premiery filmu, który nakręciła młodzież, pokazuje, że taka ściana, która wcześniej była, gdzie nie chciano jej przekroczyć i w żaden sposób nie utożsamiać się z tą formułą, dzisiaj przynajmniej już na poziomie naszego powiatu pękła. Wszystkie środowiska, które są aktywne społecznie, przyznają się poprzez swoją obecność do formuły związanej z Żołnierzami Wyklętymi, z Żołnierzami Niezłomnymi. Bardzo duża aktywność młodzieży, która w okresie ostatnich kilku lat zaczęła się szerzej, bardziej szczegółowo interesować, kim byli ci Żołnierze Wyklęci, kto to jest, skoro tak dużo się mówi, i takie jest duże zainteresowanie tym wszystkim, co z nimi się wiąże tutaj wspomniał również ksiądz Prałat o tych bezimiennych mogiłach, grobach, to jest pewien proces, który jest jeszcze przed nami, to jeszcze są miesiące i lata, kiedy będzie można ich wszystkich zidentyfikować i każdemu z osobna oddać cześć, ale uczenie patriotyzmu i pokazywanie tych wielkich bohaterów, jestem przekonany, szczególnie jeśli chodzi o młode pokolenie, przyniesie określone plony, to w perspektywie następnych lat będziemy widzieć, jak duże jest zainteresowanie, żeby czcić Żołnierzy Wyklętych, ale również, żeby podejmować wszelkie zobowiązania, jakie wiążą się z niepodległością, suwerennością ojczyzny. Rano mówiłem o tym, że ta formacja, ona musi się odbywać wespół z Kościołem Katolickim, Kościołem Katolickim, który od początku istnienia naszego państwa, wspierał to wszystko, co jest dobre, wspierał naszą niepodległość, suwerenność i dopiero taki wspaniały zespół ludzi, może w sposób wiarygodny trafić ze swoim przesłaniem, szczególnie do młodego pokolenia.
Zobaczmy, co się wydarzyło w okresie międzywojennym. 123 lata zaborów, a przecież jeszcze wcześniej, 50 lat przed ostatnimi zaborami, paraliż państwa polskiego i jedno pokolenie dobrze formowane w okresie międzywojennym, wystarczyło do bohaterskiej walki obrony ojczyzny. Polacy chcieli obronić ojczyznę, chcieli zadbać o to, żeby nie stracić swojej suwerenności i dzisiaj my, spadkobiercy tych wcześniejszych pokoleń, mamy obowiązek, mamy takie zadanie, żeby formować naszą młodzież. Oczywiście nie tylko młodzież, to również przekaz informacji do całego społeczeństwa, aby przywrócić odpowiednią, należytą pamięć tych, którzy poświęcili swoje życie, swoje zdrowie, a nierzadko również życie swoich rodzin i takie spotkania tutaj coroczne, one również dają odpowiednią motywację do tych działań na rzecz przywracania pamięci tych wielkich, wspaniałych Polaków. Ja bardzo serdecznie chciałbym podziękować księdzu Prałatowi, który jest tą osobą wiodącą i który cały czas stara się, czy w mniejszych czy większych środowiskach mówić o tych wartościach, związanych z niepodległością, ale to, na co musimy zwrócić uwagę, że same działania nie będą wystarczające, jeśli nie będziemy się modlić, nie będziemy się modlić o tą niepodległość, nie będziemy się modlić o odpowiednią formację, o odpowiednie zachowania naszego społeczeństwa.
, Ja serdecznie dziękuję wszystkim tym, którzy dzisiaj pojawili się na tym spotkaniu i mam nadzieję, że w kolejnych tygodniach, miesiącach, uda nam się wspólnie podejmować szereg inicjatyw, nie tylko z okazji tego święta, ale także by to weszło w taki kalendarz historyczny, który powinien stać się taką normą i powinien z nami podążać w kolejnych latach.” – powiedział Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego.
, Ksiądz Henryk Kowaliński poprowadził modlitwę w intencji Żołnierzy Wyklętych i w intencji ojczyzny. Na zakończenie spotkania, uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty na grobie Jana Czarneckiego i zapalili znicze.