Wystawa i koncert z okazji 600-lecia Łodzi

322

Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Już w sobotę (29 lipca) przypada 600. rocznica nadania praw miejskich Łodzi. Z tej okazji Województwo Łódzkie zaprasza do zwiedzania wystawy „Łódź sprzed Łodzi” oraz do wysłuchania wyjątkowego koncertu w ramach cyklu „Kolory Polski”. 

Już jutro (piątek, 28 lipca) dokładnie o godz. 14.23 w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi (plac Wolności 14) otwarta zostanie wystawa, która wpisuje się w obchody 600-lecia nadania praw miejskich.

Ekspozycja „Łódź sprzed Łodzi” prezentuje zabytki archeologiczne, które zostały odkryte na terenie miasta, m.in. przedmioty pochodzące ze stanowisk archeologicznych z terenu Łodzi m.in. z Rudy Pabianickiej, Retkini, Bałut czy Chocianowic. Ich zakres chronologiczny obejmie czasy od epoki kamienia po średniowiecze. Zaprezentowana zostanie również mapa oraz lista stanowisk archeologicznych z terenu Łodzi. Dzięki niej zwiedzający będą mogli uświadomić sobie, że dziedzictwo archeologiczne może być odkrywane w miejscach im bliskich, a nawet najodleglejsza przeszłość, może kryć się tuż za rogiem. Oprócz zabytków zaprezentowane zostaną materiały archiwalne dotyczące prac wykopaliskowych na terenie stolicy województwa. 

Z kolei w sobotę (29 lipca) razem z Filharmonią Łódzką zapraszamy do Przedborza na uroczysty koncert z okazji 600-lecia nadania Łodzi praw miejskich, w ramach cyklu „Kolory Polski”.

W 1423 r. biskup Jan Pella, opiekujący się osadą zwaną Łodzią, zwrócił się z prośbą do króla Władysława Jagiełły o nadanie jej praw miejskich. Król, który wówczas bawił w mieście królewskim Przedborzu, przychylił się do jego prośby. 600 lat od tego wydarzenia, zapraszamy na koncert, podczas którego będzie można wysłuchać muzyki z tamtych czasów. Wystąpi zespół wokalny Jerycho, praktykujący żywą tradycję śpiewu sakralnego. Grupa wykonuje historyczne śpiewy polskie i łacińskie, stosując improwizowaną polifonię. Liderem zespołu jest muzykolog i organista Bartosz Izbicki. Na koncert w Przedborzu muzycy wybrali utwory religijne utrwalone w polskich i europejskich rękopisach, które mogły rozbrzmiewać w kaplicy i na dworze Władysława Jagiełły. Program ukaże bogactwo form i różnorodność stylistyczną muzyki tego czasu.

Koncert odbędzie się w kościele pw. św. Aleksego przy ul. Kościelnej 1 w Przedborzu. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Zapraszamy!