Pomoc nadeszła na czas

28
Foto KPP Tomaszów Mazowiecki

Autor: aspirant sztabowy Grzegorz Stasiak KPP

Policjantki z Ogniwa Wywiadowczego tomaszowskiej policji we współpracy z oficerem dyżurnym i operatorami monitoringu miejskiego, jeszcze w trakcie przyjmowania zawiadomienia o zaginięciu osoby, odnalazły kobietę będącą w kryzysie emocjonalnym, która chciała targnąć się na własne życie.

2 października 2024 roku tuż po godzinie 13:00 do Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim, zgłosił się mężczyzna zaniepokojony o los swojej żony. Z jego relacji wynikało, iż przesłała mu wiadomość z treści której wynikało, iż może targnąć się na własne życie, Po tej wiadmości, kobieta zerwała kontakt i nie odbierała połączeń telefonicznych. Z relacji mężczyzny wynikało również, że z domu wyjechała autem. Dyżurny natychmiast wydał komunikat do wszystkich dostępnych patroli i zadaniował ich do poszukiwań kobiety. Nawiązał również bezpośredni kontakt z operatorami Centrum Monitoringu Miejskiego w Tomaszowie Mazowieckim, których poinformował jakim pojazdem może poruszać się kobieta. Już po chwili pracownicy monitoringu wypatrzyli typowany pojazd, który opuścił teren miasta i odjechał w kierunku Smardzewic. W ślad za informacją ruszył patrol Ogniwa Wywiadowczego Wydziału Prewencji tomaszowskiej jednostki, który już po chwili patrolował dukty leśne w rejonie wskazanej miejscowości. Policjantki ujawniły typowany pojazd wraz z 43-latką, która zdążyła zażyć kilka tabletek bardzo silnego leku. Kobieta potwierdziła w rozmowie z policjantkami, że nie radzi sobie z codziennymi problemami i chciała w ten sposób pozbawić się życia. Policjantki objęły kobietę opieką do czasu przyjazdu karetki pogotowia, której załoga po wstępnym badaniu przewiozła kobietę na Szpitalny Odział Ratunkowy, gdzie udzielono jej dalszej pomocy.  
   
Kryzys emocjonalny może dotknąć każdego. Warto wiedzieć, jak wówczas rozwiązywać problemy lub wesprzeć innych w samodzielnym pokonywaniu trudności. Gdy przestajemy sobie radzić z natłokiem codziennych problemów, nie bójmy się skorzystać z porady specjalisty z dziedziny psychologii czy psychiatrii działających w każdej poradni zdrowia psychicznego. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich zmaga się z problemami natury psychicznej, nie wahaj się szukać pomocy. Do dyspozycji są liczne instytucje, które oferują wsparcie osobom w kryzysie emocjonalnym. Można również skorzystać z pomocy telefonicznej:

 800 70 22 22 – Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym, bezpłatnie, całą dobę, 7 dni w tygodniu.

• 800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, bezpłatnie, całą dobę, 7 dni w tygodniu.

• 116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, bezpłatnie, całą dobę, 7 dni w tygodniu

• 116 123 – Poradnia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym (Kryzysowy Telefon Zaufania), bezpłatnie, całą dobę, 7 dni w tygodniu

• 112 – W razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia, bezpłatnie, całą dobę, 7 dni w tygodniu

Po bezpłatną pomoc psychologiczną i fachowe wsparcie w sytuacji kryzysu psychicznego można zwrócić się do specjalistów również za pośrednictwem czatu lub e-maila, między innymi na poniższych stronach internetowych:

• SOS Czat dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka

www.brpd.gov.pl/sos-czat

• Platforma wsparcia, przeznaczona dla osób doświadczających kryzysu psychicznego, emocjonalnego, ekonomicznego czy prawnego

www.116SOS.pl , www.116sos.pl/formularz

• Napisz do specjalisty portalu Życie warte jest rozmowy

www.zwjr.pl/napisz-do-specjalisty

• Czat / kontakt e-mail ze specjalistą Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym

www.centrumwsparcia.pl, www.liniawsparcia.pl

• Napisz do specjalisty Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111    www.116111.pl/napisz

Można również zwrócić się o pomoc do lekarza psychiatry lub psychologa.

Pamiętaj, że nie jesteś sam, jest wiele osób, które chcą Ci pomóc!