Dziewięciu pijanych rowerzystów

42

Autor: sierż. sztab. Natalia Cieślak

9 października 2024 roku policjanci ruchu drogowego z tomaszowskiej jednostki zatrzymali dziewięciu nietrzeźwych rowerzystów. Pamiętajmy, że pijani kierujący, w tym rowerzyści są często sprawcami tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. Każdy kierujący, który prowadzi pojazd pod wpływem alkoholu jest poważnym zagrożeniem na drodze, nie tylko dla siebie, ale i dla innych użytkowników dróg.

W dniu 9 października 2024 roku policjanci skontrolowali na drogach powiatu tomaszowskiego aż dziewięciu nietrzeźwych rowerzystów, którzy stworzyli zagrożenie na drogach, bo kierowali jednośladem będąc pod wpływem alkoholu. Sześciu pijanych rowerzystów mundurowi zatrzymali na terenie gminy Lubochnia, kolejnych trzech na terenie gminy Czerniewice. Wszyscy mężczyźni to mieszkańcy powiatu tomaszowskiego. Na każdego z nich funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim nałożyli mandaty karne.
W trakcie przeprowadzonych kontroli stanu trzeźwości 9 października 2024 roku, na terenie gminy Lubochnia niechlubnym rekordzistą okazał się 52-letni mieszkaniec powiatu tomaszowskiego, który miał 2,8 promila alkoholu w organizmie. Tego samego dnia po godzinie 15:00 funkcjonariusze ruchu drogowego tomaszowskiej komendy w miejscowości Glina, przeprowadzili kolejną kontrolę stanu trzeźwości kierującego jednośladem. W tym przypadku wynik badania to ponad 2 promile alkoholu w organizmie 49-letniego mieszkańca naszego powiatu.
Tak skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie, nie tylko skutkuje mandatem, ale może doprowadzić do nieodwracalnych w skutkach tragedii, dla samego rowerzysty, jak też innych uczestników ruchu drogowego. Przypominamy, że zmiany wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatu karnego, które weszły w życie, w ostatnim czasie, wprowadziły między innymi wyższe kary za wykroczenie kierowania pojazdem innym niż mechaniczny po użyciu alkoholu oraz w stanie nietrzeźwości. Rowerzyści mogą zostać ukarani przez policjantów za:

  • kierowanie jednośladem po użyciu alkoholu, gdy stężenie tej substancji w organizmie wynosi do 0,5 promila – mandat w kwocie 1000 złotych
  • kierowanie jednośladem w stanie nietrzeźwości, gdy stężenie tej substancji w organizmie wynosi powyżej 0,5 promila – mandat w kwocie 2500 złotych

Pamiętajmy, że pijani kierujący, w tym rowerzyści są często sprawcami tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. Każdy kierujący, który prowadzi pojazd pod wpływem alkoholu jest poważnym zagrożeniem na drodze, nie tylko dla siebie, ale i dla innych użytkowników dróg. Jako policjanci po raz kolejny mówimy stanowcze NIE takiemu zachowaniu na drogach.