Żołnierze 7bkpow zajęli II miejsce w klasyfikacji plutonów aeromobilnych

0
67

Autor: 25. Brygada Kawalerii Powietrznej

Żołnierze 7bkpow podległego 25 BKPow zajęli II miejsce w klasyfikacji plutonów aeromobilnych, w zawodach pododdziałów wojsk pancernych i zmechanizowanych oraz aeromobilnych i zmotoryzowanych.

Zapraszam do przeczytania relacji z zawodów.

W  celu oceny  zdolności bojowej oraz wyłonienia najlepszego plutonu w wojskach pancernych, zmechanizowanych oraz aeromobilnych i zmotoryzowanych w dniach od 4 do 14 marca 2019 r. na terenie obiektów szkoleniowych CSWLąd w Poznaniu przeprowadzono  „Zawody pododdziałów wojsk pancernych i zmechanizowanych oraz aeromobilnych i zmotoryzowanych o wyłonienie najlepszego plutonu w szkoleniu bojowym”.
Konkurencje rozgrywane podczas zawodów:  
•    Sprawdzian (test) ze szkolenia bojowego;
•    Pętla taktyczna obejmująca m.in.:
–    Zajmowanie punktu oporu;
–    Nawiązanie łączności i ewakuacja uszkodzonego pojazdu z drogi marszu;
–    Działanie w rejonie zrzutowiska;
–    Wykonywanie zadań inżynieryjno – saperskich;
–    Obrona punktu amunicyjnego;
–    Pokonywanie niebezpiecznego odcinka terenu;
•    Tor przeszkód;
•    Bieg patrolowy ze strzelaniem;
•    Marsz na orientację;
•    Strzelanie z wozów bojowych w dzień i w nocy;
•    Strzelanie w dzień i w nocy z km i rgppanc. – obsługi z plutonów aeromobilnych;
•    Zajęcie rejonu zbiórki po desantowaniu – plutony aeromobilne;

•    Kierowanie ogniem plutonu w obronie w dzień.

Po podsumowaniu wyników wszystkich przeprowadzonych konkurencji
poszczególne plutony zajęły następujące miejsca:

– w klasyfikacji plutonów czołgów:

1    miejsce –    plcz z 1 batalionu czołgów Żurawica z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich    –    22 pkt
2    miejsce –    plcz z 1 batalionu czołgów 10 Brygady Kawalerii Pancernej Świętoszów z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej    –    19 pkt
3    miejsce –    plcz z  batalionu czołgów 15 Brygady Zmechanizowanej Giżycko z 16 Dywizji Zmechanizowanej     –    15 pkt

– w klasyfikacji plutonów zmechanizowanych:
1    miejsce –    plz z 16 batalionu zmechanizowanego Morąg  20 Brygady  Zmechanizowanej z 16 Dywizji Zmechanizowanej    –    36 pkt
2    miejsce –    plz z 1 batalionu zmechanizowanego Złocieniec 2 Brygady Zmechanizowanej z 12 Dywizji Zmechanizowanej    –    33 pkt
3    miejsce –    plz z 22 batalionu piechoty górskiej Kłodzko z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich    –    28 pkt
4    miejsce –    plz z Akademia Wojsk Lądowych    –    20 pkt
5    miejsce –    plz z 10 Brygady Kawalerii Pancernej Świętoszów z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej    –    11 pkt

– w klasyfikacji plutonów zmotoryzowanych:
1    miejsce –    plzmot z 1 batalionu piechoty zmotoryzowanej Szczecin 12 Brygady Zmechanizowanej z 12 Dywizji Zmechanizowanej        –    24 pkt
2    miejsce –    plzmot z 2 batalionu piechoty zmotoryzowanej 17 Brygady Zmechanizowanej Międzyrzecz z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej        –    8 pkt

– w klasyfikacji plutonów aeromobilnych:
1    miejsce –    plaero z Akademia Wojsk Lądowych    –    28 pkt
2    miejsce –    plaero z 7 batalionu kawalerii powietrznej Tomaszów Mazowiecki z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej     –    26 pkt
3    miejsce –    plaero z 16 batalionu powietrznodesantowego Kraków 6 Brygady Powietrznodesantowej    –    12 pkt

    Zawody użyteczno – bojowe są doskonałym sprawdzianem wyszkolenia, przygotowania kondycyjnego oraz umiejętności posługiwania się przydzielonym uzbrojeniem i sprzętem bojowym. Zaangażowanie oraz determinacja żołnierzy była widoczna podczas każdej konkurencji. Czas trwania zawodów, kolejne sprawdziany i zadania do wykonania  stanowiły prawdziwy sprawdzian dla żołnierzy i sprzętu.


Tekst: kpt Monika Trajdos – Giejdasz
Zdjęcia: st. szer. Michał Chudziński (Zespół Reporterski CGDP), Jacek Mizgała (CSWL)