Koncert zespołu NORMALSI

403

Drugi album płytowy zespołu NORMALSI
„DEKALOG czyli PIEKŁO MUZYKANTÓW”
PREMIERA: 24 kwietnia 2006 r.
Cena w sprzedaży detalicznej: 19,90 pln. brutto

Minął rok od debiutu płytowego Normalsów – albumu „Soliloquium”, a zespół przygotował drugą płytę. Tym razem jest to album koncepcyjny nawiązujący do Dekalogu. „Dekalog czyli Piekło Muzykantów” jest płytą niecodzienną. W swojej formie przypomina Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego – poszczególne utwory są muzycznymi interpretacjami kolejnych przykazań. 


 „Dekalog czyli Piekło Muzykantów” stanowi kontynuację ”Soliloquium”, zarówno w warstwie muzycznej, tekstowej, jak i wizualnej. Ci, którzy poznali „Soliloquium”, zapewne zwrócą na to uwagę. „Soliloquium” jest albumem intymnym. W „Dekalogu…” także spotykamy się z tekstami bardzo osobistymi, ale oprócz rozmów w cztery oczy z Bogiem, pojawiają się utwory fabularne, niemal narracyjne. Spotykamy w nich postacie Piłata, Jeszui, Judasza, Mateusza Lewity, czy Kaina i Abla.

Album składa się z dziesięciu utworów. W warstwie muzycznej mamy tu obok siebie – ciężką rockową jazdę, dziełka ilustracyjne, przypominające muzykę filmową, przejmujące nastrojowe ballady. Normalsi nie stawiają w Dekalogu żadnych drogowskazów, ale przede wszystkim pytania, odpowiedzi pozostawiając słuchaczom.

Szata graficzna albumu oparta jest na motywach „Piekła” Hieronima Boscha.
Dekalog Normalsów zawiera interesującą, niczym na płytach DVD, prezentację multimedialną. Znaleźć tu można teledyski, wywiady z muzykami, galerię fotografii z koncertów i planu zdjęć do klipów, banery z linkami do stron internetowych zespołu i partnerów biorących udział w projekcie wydawniczym Normalsów.

A projekt to niespotykany. Normalsi przeznaczyli osiem tysięcy egzemplarzy płyt z ich Dekalogiem na nagrody za wyniki w nauce dla najlepszych absolwentów publicznych szkół średnich w całym kraju.
Część kuratoriów oświaty uznała album Normalsów za pornograficzny i zbyt kontrowersyjny, aby udostępnić go młodzieży. Pojawiły się nawet opinie zarzucające zespołowi epatowanie brutalnością i ideologią satanistyczną.

Paradoksalnie nauczyciele języka polskiego mówią z uznaniem o tekstów piosenek Normalsów, a niektóre wyższe uczelnie zamówiły płyty Dekalog jako prezenty dla swoich studentów.
Ostatecznie połowa kuratoriów oświaty, które projekt Normalsów, poparty przez Ministerstwo Edukacji, uznały za bardzo wartościowy, nagrodzi Dekalogiem Normalsów najlepszych maturzystów w swoich województwach.

Fakty i historie:
Zespół Normalsi powstał w 1999 r.
Piotr „Chypis” Pachulski – gitara, wokal,
Mirek „Koń” Mazurczyk – gitara,
Marcin „Rittus” Ritter – bas
 Adam „Marszałek” Marszałkowski – perkusja

Pierwszą płytę długogrającą zespół nagrał w 2001 r. Niestety producent na długie lata zabrał ją ze sobą do więzienia. Debiut płytowy – album „Soliloquium” – ukazał się wiosną 2005 r. nakładem wydawnictwa Kral, łódzkiej firmy budującej drogi, która stała się wydawnictwem fonograficznym dlatego, że jej prezes zarządu ma słabość (bardzo zdrową) do zespołu i jego muzyki. Zespół zagrał dotychczas kilkaset koncertów w całym kraju. Rok 2004 i 2005 upłynęły jednak przede wszystkim na pracy studyjnej. W maju 2005 Normalsi wygrali Rock May Festiwal w Skierniewicach, w czerwcu znaleźli się w finale festiwalu Vena, któremu patronuje Michał Urbaniak. Obecnie zespół bierze udział w trzech przedsięwzięciach wydawniczych. Pierwsze – to ich własny projekt Dekalogu, drugi to zbiorowy album Veny z utworami finalistów festiwalu, oraz trzeci – to projekt Radia Łódź, które przygotowuje podsumowanie tego, co w Łodzi działo się z muzyką na przestrzeni ostatnich 25 lat.

Płyta do nabycia w klubie.

Bilety:

  • przedsprzedaż – 8zł
  • w dniu koncertu – 10 zł