Wójciak Edward

825
Z wykształcenia jest nauczycielem języka polskiego. W 1987 roku wraz z rodziną wyjechał z Polski i po wielu przygodach emigracyjnych w 1990 roku osiedlił się w Kanadzie, gdzie do dziś mieszka w mieście Mississauga blisko Toronto, w prowincji Ontario.

W grudniu 2004 r. ukazała się drukiem jego pierwsza powieść „AKADEMIA POLITURY”, drukowana na łamach „Gazety” w odcinkach od lipca 2003 roku. W ten sposób zdobył szerokie grono czytelników, a jak twierdził redaktor naczelny, nakład podskoczył dzięki temu znacznie. Zachęcające listy od czytelników sprowokowały autora do podjęcia ryzyka wydania książki własnym nakładem. W końcu grudnia w polskich sklepach na terenie Toronto, Montrealu, London, Ottawy, Oshawy (Kanada) oraz Chicago i Buffalo (USA) pokazała się „Akademia Politury”. Książka cieszy się niesłabnącą popularnością, czego dowodem jest wysoka jak na tutejsze warunki sprzedaż.

Edward Wójciak napisał jeszcze inną książkę „Zupa z Króla-Ballada o kochaniu”. Jej akcja, co powinno zainteresować przyszłych czytelników z Tomaszowa Mazowieckiego, toczy się właśnie w tym mieście i jego okolicach; w Polsce od lat pięćdziesiątych do stanu wojennego. „Zupa” również z sukcesem drukowana była w odcinkach w „Gazecie”, a następnie wydrukowana i oprawiona.

Trzecia powieść nosi tytuł „Siwy dym”. Jej akcja rozgrywa się w Kanadzie. Tematem są perypetie bohatera, Filipa Krawca w potyczce z życiem – piciem na emigracji, alkoholizm oraz „ból egzystencjalny”, czyli problemy nieobce wielu współczesnym Polakom żyjącym po obu stronach oceanu.