Cyberprzemoc a bezpieczny Internet

780
Popularność serwisów Nasza-Klasa, MySpace czy Second Life osiągnęła w ostatnim czasie rekordowe wyniki. Osoby zarejestrowane na społecznościowych portalach komunikują się ze sobą za pomocą forum, czatów czy też krótkich komunikatów, które wysyłają sobie członkowie społeczności. Jedną z opcji przynależności do wyżej wymienionych serwisów jest wirtualna wizytówka, czyli profil zarejestrowanej osoby. Zawarte są w niej informację dotyczące adresu, wieku, danych kontaktowych, zainteresowań. Do wizytówek dołączone są również zdjęcia. To najłatwiejszy sposób zawierania nowych znajomości, jak również podtrzymywania więzi z dawnymi znajomymi.

Burze medialną wywołała w ostatnich czasach popularność serwisu Nasza-Klasa. Za sprawą negatywnych opinii wyrażających niebezpieczne skutki funkcjonowania Naszej-Klasy, serwis ten był kontrolowany pod względem ochrony danych osobowych. Efektem tego jest wprowadzenie nowych opcji, tzn. można kontrolować widoczność i dostępność swojego profilu osobowego. To od użytkownika zależy, jakie dane upubliczni. Jednak należy pamiętać, że odkrywając wszystkie „karty swojego życia” możemy narazić się na przykre konsekwencje ze strony osób, które nasze dane wykorzystają w sposób niewłaściwy.

Serwisy aukcyjne bazują na handlu internetowym. Z pewnością prym wiedzie tu Allegro, który posiada 5 mln zarejestrowanych użytkowników. Dzięki temu serwisowi kupowanie i sprzedawanie jest proste i szybkie. Przestępczą działalność na serwisie Allegro utrudniają wprowadzone narzędzia i metody, chroniące użytkowników, m.in. opisy, komentarze, jakie otrzymał Sprzedający. Jednak mimo tego użytkownicy aukcji on-line mogą paść ofiarą oszustwa internetowego – wpłacasz pieniądze a towaru nie otrzymujesz. Wówczas sprawa trafia przed Sąd.

Wysyłanie kompromitujących materiałów, zamieszczanie krzywdzących wpisów na forach czy czatach to formy cyberprzemocy. Kompromitujące materiały dostępne są w krótkim czasie dla szerokiego grona osób. Znane są przypadki ośmieszania nauczycieli, znanych osobistości lokalnych lub krajowych, bądź też tworzenie ośmieszających materiałów przez konkurencyjną firmę.

Cyberprzemoc nie jest czynem zabronionym stypizowanym w jakimkolwiek polskim przepisie karnym. Karalne jest natomiast m.in. pomówienie, zniewaga, groźba karalna, niszczenie danych informatycznych i utrudnianie dostępu do danych informatycznych, które są przejawami cyberperzemocy. Niezależnie od ochrony prawnokarnej pokrzywdzonego, osoba taka może pozwać prześladowcę jako poszkodowany w procesie cywilnym o np. naruszenie dóbr osobistych.” (www.wikipedia.org)

Zjawisko cyberprzemocy było poruszane na konferencji, zorganizowanej przez Katarzynę Dutkiewicz, oficera prasowego Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim. Konferencja odbyła się 21 maja w budynku Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim. Oprócz cyberprzemocy, o której opowiadał Jakub Śpiewak z fundacji Kidprotect, poruszano problem handlu ludźmi oraz przemocy rówieśniczej. Na te tematy wypowiadali się zaproszeni specjaliści, czyli Anna Maria Przygoda z MSWiA oraz Katarzyna Tomala z Poradni Psychologiczno – Terapeutycznej w Tomaszowie Mazowieckim.

Słuchaczami konferencji byli dyrektorzy tomaszowskich szkół, pedagodzy i nauczyciele, którzy zainteresowani tematyką i sposobem przekazywania wiedzy, zadeklarowali przeprowadzenie takich lekcji w swoich placówkach.