Odsłonięto płytę pamiątkową

718
W latach 30-tych XX wieku przed magistratem miasta istniał symboliczny Grób Nieznanego Żołnierza. Został on zniszczony w październiku 1939 roku przez niemieckich okupantów. Po 69 latach została odnaleziona fotografia przedstawiająca tomaszowianina przed płytą. Zdjęcie było w posiadaniu tomaszowskiego kolekcjonera Tadeusza Zarębskiego. „Dochodziły do nas wcześniej informację, że takie miejsce istniało, ale nikt nie wiedział jak ten Grób Nieznanego Żołnierza wygląda. Dopiero po zdjęciu przyniesionym przez pana Tadeusza mogliśmy dokładnie zorientować się, w którym miejscu ten pomnik był zlokalizowany, jak wyglądał i jaka inskrypcja się na nim znajdowała” powiedział starszy kustosz muzeum w Tomaszowie Mazowieckim Andrzej Kędzierski.

Z okazji 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uroczyście odsłonięto płytę pamiątkową „Bohaterom 1914-1921”, która znajduje się na Skwerze Niepodległości przed Urzędem Miasta. Dokonano tego dokładnie w dzień odzyskania niepodległości przez Tomaszów Mazowiecki, czyli 12 listopada.

Odsłonięciu tablicy, towarzyszyła historyczna sesja naukowa oraz otwarcie wystawy „Pamiątki Wielkich Dni”, mieszczącej się w tomaszowskim muzeum. Ekspozycje tej wystawy można oglądać do 30 listopada.

Pomysłodawcami odtworzenia płyty Grobu Nieznanego Żołnierza byli: Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hrabiego Ostrowskiego, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum, Koło Polskiego Towarzystwa Historycznego i Oddział Terenowy Związku Piłsudczyków.