Noc Perseidów – 12 Sierpnia 2009

646
Perseidy są aktywne od połowy lipca do około 25 sierpnia. Swoje maksimum aktywności osiągają zwykle w okolicach 12 sierpnia, kiedy to w sprzyjających okolicznościach można zobaczyć nawet ponad sto "spadających gwiazd" na godzinę. Rój jest jednak na tyle duży i obfity w cząstki, że całkiem sporo meteorów widać już na początku sierpnia.

Maksimum jest spodziewane w środę w godzinach 19.30-22.00 naszego czasu.

International Meteor Organization (IMO) – organizacja koordynująca obserwacje meteorów na całym świecie -już od połowy lipca prezentuje na swojej stronie internetowej wykres aktywności Perseidów konstruowany w oparciu o wyniki obserwacji nadsyłane przez miłośników astronomii.

Esko Lyytinen z Finlandii, jeden z najbardziej znanych "modelarzy" strumieni meteorowych, przewiduje, że będziemy mieli do czynienia z jeszcze jednym maksimum. 12 sierpnia około godziny 11 naszego czasu Ziemia spotka się z materiałem pyłowym wyrzuconym z komety macierzystej roju w roku 1610. Niestety to maksimum w pełnej krasie będą mogli podziwiać tylko obserwatorzy w Ameryce Północnej – powiedział Olech.

Perseidy, jak każde meteory, najlepiej obserwować z ciemnych miejsc, z których widok na sferę niebieską jest jak najmniej zasłonięty drzewami czy budynkami. W obserwacjach będzie przeszkadzał Księżyc, który jest tuż przed ostatnią kwadrą. Jednak z dnia na dzień jego faza maleje, a on sam wschodzi coraz później.

Miejmy nadzieję, że w naszym mieście będziemy mieli okazję podziwiać to widowisko. Zapraszamy do fotografowania oraz nagrywania.

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl