Obchody Dnia Myśli Braterskiej

586
Dlatego w ten dzień harcerze myślą o sobie, składają sobie życzenia, przesyłają kartki, organizują różne gry terenowe lub spotykają się przy ognisku. Dla niektórych środowisk harcerskich ten dzień jest okazją do zbiórki pieniędzy, na jakiś charytatywny cel, np. szpital, dom dziecka w swojej miejscowości.
 
Także harcerze z naszego hufca obchodzili to święto.  Obchody rozłożono na dwa dni. Pierwszego dnia (sobota) odbyła się obrzędowa zbiórka w siedzibie Komendy Hufca.  Motywem przewodnim tejże zbiórki była „służba wczoraj a dziś”, co było nawiązaniem do roku służby jakim okrzyknięto rok 2010. Na owej zbiórce uczestnicy mogli wykazać się w grach zręcznościowych czy pokazać w nich swą kreatywność. Ponadto starsi harcerze wypowiedzieli się na temat pól służb jakie występują w ich życiu. Spotkanie zakończył komendant Hufca rozdając uczestnikom materiały programowe dotyczące braterstwa.
 
Następnego dnia, w niedzielne południe rozpoczęła się gra miejska zorganizowana przez 11 Tomaszowską Drużynę Wędrowniczą „Baszta” oraz 23 Tomaszowską Drużynę Harcerzy Starszych „Tygrysy”. Start znajdował się przy obelisku w Alejach Piłsudskiego nieopodal Gimnazjum nr 3.
 
Uczestnicy biegu musieli zaliczyć 9 punktów rozmieszczonych w różnych miejscach naszego miasta.  Na każdym punkcie harcerze musieli wykonać czynności które są charakterystyczne dla danego kraju w którym występuje ruch skautowy. I tak,  każdy mógł  spróbować swych sił w orgiami czy degustacji kuchni azjatyckiej, upiec „amerykańskie” ciasteczka,  przetłumaczyć  tekst z języka kaszubskiego na język polski, zaprojektować mundur harcerski, zatańczyć  grecki taniec Zorbę.
 
Około godziny 16 całość zebrała się w hali Gimnazjum nr 3 aby przeprowadzić tam zajęcia sportowe.
 
W okolicach godziny 19 harcerze zebrali się na placu Kościuszki na specjalnie wydzielonym przez straż miejską kawałku parkingu. Tam ułożono lilijkę ze zniczy, następnie opowiedziano gawędę przypominającą wszystkim aby pełnić harcerską służbę w każdym momencie swego życia, nie tylko gdy mamy na sobie mundur. Na sam koniec zawiązano krąg i odśpiewano „Bratnie słowo”.
 
Organizatorzy chcieliby podziękować za pomoc w organizacji Urzędowi Miasta w Tomaszowie Mazowieckim, Straży Miejskiej, Dyrekcji Gimnazjum nr  3. Pragniemy wyrazić nadzieję, iż braterska więź będzie trwała dalej nie tylko we wnętrz naszego hufca ale także wśród mieszkańców Tomaszowa.