Witold Lutosławski – In memoriam – konkurs od Polskiego Radia S.A.

740
Płyta zawiera 4 wybitne dzieła muzyki polskiej XX wieku: "Adagietto" z opery "Raj utracony" i "Stabat Mater" na 3 chóry a cappella Krzysztofa Pendereckiego, "Muzykę żałobną" Witolda Lutosławskiego oraz "Stabat Mater" Karola Szymanowskiego.
 
Są to utwory o bardzo zróżnicowanym charakterze, środkach wyrazu i formie, ale wszystkie połączone ideą intensywnego przeżycia religijnego lub egzystencjalnego.
 
Płytę rozpoczyna orkiestrowe, mroczne "Adagietto", stanowiące niejako wstęp do ekspresyjnego, dramatycznego "Sabat Mater", w którym Penderecki zastosował cała gamę awangardowych technik wokalnych.
 
Kulminację płyty stanowi "Muzyka żałobna" Lutosławskiego, skomponowana w 1958 roku, będąca punktem zwrotnym w twórczości kompozytora, ze względu na zastosowaną stylistykę i nowy język muzyczny. Jak mówił sam kompozytor: "To, co wypracowałem w tym utworze, to raczej zespół sposobów, które pozwalają mi z jakimś sensem poruszać się w obrębie 12 tonów, oczywiście poza systemem tonalnym i poza dodekafonią." Prawykonanie utworu odbyło się w 1958 roku w Katowicach – grała znakomita Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia – dzisiejszy NOSPR.
 
Płytę zamyka przepiękne "Stabat Mater" Karola Szymanowskiego na głosy solowe, chór mieszany i orkiestrę. To arcydzieło polskiej muzyki sakralnej stanowi niezwykłe połączenie elementów archaizujących (nawiązanie do polskiej muzyki dawnej), nastrojów ludowych i prostoty środków wyrazu. Sam Szymanowski twierdził, że ostatnia część utworu to najpiękniejsza muzyka jaką kiedykolwiek napisał. Solistami w "Stabat Mater" są Bożena Harasimowicz-Haas (sopran), Ewa Marciniec (alt) i Wojciech Drabowicz (baryton).
 
Największym atutem płyty – obok znakomitych solistów i zespołów (Chór Polskiego Radia w Krakowie, Chór Filharmonii w Krakowie oraz narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach) jest udział samego Krzysztofa Pendereckiego jako dyrygenta. Penderecki nie tylko odkrywa przed słuchaczem niuanse własnych kompozycji, ale z wielkim zrozumieniem i precyzją prowadzi słuchacza przez dzieła Lutosławskiego i Szymanowskiego.
 
Najnowsza płyta Polskiego Radia zachwyci nie tylko wymagających koneserów muzyki współczesnej, ale zainteresuje każdego miłośnika muzyki, wprowadzając go w fascynujący świat polskich mistrzów XX wieku.
 
Aby wziąć udział w konkursie, należy wysłać do nas maila na adres redakcja@tomaszow.pl z dopiskiem "In memoriam". Zwycięży osoba, która jako pierwsza wyśle do nas e-mail.
 
Konkurs potrwa do poniedziałku 16.09.2013 r. 
 
Zwycięzca o wygranej zostanie poinformowany mailowo. 
 


Udział w konkursie i podanie swoich danych osobowych jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich gromadzenie i przetwarzanie przez organizatora w celach statystycznych i konkursowych, z zastrzeżeniem prawa do ich poprawiania i uzupełniania, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dn. 29.08.1997 r. z późniejszymi zmianami.