Projekcja filmu „Kwatera Ł”

745
W projekcji filmu uczestniczyli uczniowie i nauczyciele historii z gimnazjów nr 3, 4, 7, a także licealiści z II i III LO. Na spotkanie zostali zaproszeni także: przedstawiciel IPN, uczestnik prac ekshumacyjnych – Piotr Życieński, przewodnicząca Komisji Oświaty Urzędu Miasta Wacława Bąk, przewodniczący Rady Kombatantów przy Staroście Tomaszowskim płk Roman Stasiak, ksiądz Tomasz Wojciechowski, sekretarz Polskiego Towarzystwa Historycznego Jerzy Wojniłowicz.

Film „Kwatera Ł” to zapis pracy zespołu ekshumacyjnego odkrywającego prawdę o komunistycznych mordach w pierwszym dziesięcioleciu PRL- u. Ekipa młodych naukowców (archeologów, antropologów, lekarzy sądowych) w lecie 2012 roku na Cmentarzu Powązkowskim wydobywała z ziemi szczątki żołnierzy i działaczy podziemia antykomunistycznego w Polsce. Celem władzy ludowej było całkowite wymazanie ich z pamięci publicznej i dlatego miejsca ich pochówków były nieznane i ściśle ukryte. Film Arkadiusza Gołębiewskiego odkłamuje prawdę o bohaterach, którzy zostali zamordowani. Reżyser „Kwatery Ł” jest ponadto inicjatorem i organizatorem festiwalu „Niepokorni. Niezłomni. Wyklęci”, który już od pięciu lat organizowany jest w Gdyni.

Arkadiusz Gołębiewski wraz z Piotrem Życieńskim opowiedzieli uczestnikom spotkania o kulisach powstawania filmu i emocjach temu towarzyszących. Zaapelowali do młodych ludzi, aby film stał się inspiracją do zgłębiania wiedzy na temat najnowszej, często tragicznej, historii Polski i pobudzał do aktywnego działania w upamiętaniu tych, o których nikt nie miał prawa pamiętać.

 

Patronem MDK jest rotmistrz Witold Pilecki, który prawdopodobnie jest pochowany w Warszawie, właśnie w kwaterze Ł i którego zwłoki nie zostały do tej pory zidentyfikowane. Po projekcji filmu dyr. MDK – Tomasz Zdonek poprosił zebranych o uczczenie minutą ciszy ofiar zamordowanych przez komunistów.