VIII Policyjna Akademia Bezpieczeństwa

635

W zawodach rywalizowało 20 dwuosobowych drużyn – dziewczynka i chłopiec- uczniów klas drugich szkół podstawowych z Wiaderna, Zawady, Rzeczycy, Lubochni, Komorowa, Smardzewic, Czerniewic, Sadykierza, Ujazdu, Rokicin, Luboczy, Łaznowa   oraz  SP 1, SP 12, SP 14, SP 10, SP 6, SP 13, SP 7, SP 8 i poza konkursem dwóch chłopców ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego z Tomaszowa Maz. Reprezentacje szkół zostały wcześniej wyłonione w eliminacjach wewnątrzszkolnych.
 
Najpierw siedmiolatki miały do pokonania tor przeszkód, podobny do tego na jakim rywalizują kandydaci do służby w policji. Test sprawnościowy składał się z ośmiu elementów, które siedmiolatki musiały jak najszybciej pokonać. Najpierw bieg slalomem, potem przewrót w przód, przenoszenie piłki lekarskiej, bieg po przeszkodach (za te służyły ustawione równolegle ławki), następnie rzucanie piłkami do koszykówki, pięć brzuszków, skok przez skrzynię i na koniec wymaganego toru pięć rund biegu po odcinku 5 metrów.

Później przyszła kolej na rywalizację drużynową i rozwiązanie testu z wiedzy o bezpieczeństwie, złożonego z 15 pytań. Zagadnienia poruszone w teście dotyczyły znajomości podstawowych przepisów ruchu drogowego i bezpiecznego zachowania  w codziennych sytuacjach życiowych np. przy spotkaniu z nieznajomym.

Wyniki testu oraz uzyskane czasy chłopca i dziewczynki z każdej drużyny sumowano i na podstawie tego powstała klasyfikacja ogólna. Po podliczeniu punktów z obu testów organizatorzy – Zespół ds. Nieletnich i Patologii tomaszowskiej Komendy Policji, ustalili końcową kolejność.

 Kolejny raz najlepsi okazali się reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 1 w Tomaszowie – Julia Pluta i Mateusz Melner. Drugie miejsce zajęli uczniowie  ze Szkoły Podstawowej  w Rzeczycy Aleksandra Nowak i Jakub Chudy, a trzecie drużyna ze Szkoły  Podstawowej nr 14 – Ewelina Grzywka i Bartosz Żychliński.

Wyłoniono także zwycięzców indywidualnych w konkurencji sprawnościowej:  najszybsi okazali się – Ewelina Grzywka z SP nr 14 i Mateusz Melner z SP nr 1.

Zwycięzcy reprezentować będą nasz powiat na zawodach wojewódzkich, które odbędą się 15 listopada w Łodzi. Zwycięska para otrzymała rowery górskie ufundowane przez Europejskie Centrum Odszkodowań w Legnicy, nagrody za drugie i trzecie miejsce – kaski rowerowe ufundował Urząd Miasta w Tomaszowie Maz. Wszyscy  uczestnicy konkursu otrzymali także piłki i drobne upominki ufundowane przez Starostwo Powiatowe, Urząd Gminy w Lubochni, Urząd Gminy w Czerniewicach oraz firmę HR System z Tomaszowa Mazowieckiego.

W przerwie między etapami konkursu dzieci mogły zdobyć dodatkową widzę na temat bezpieczeństwa – przedstawiciele KRUS oddział Tomaszów Maz. zaprezentowali  uczestnikom  film  o  bezpieczeństwie  przy pracach polowych. Film cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród dzieci – zdobytą podczas projekcji wiedzę pracownicy KRUS nagrodzili drobnymi upominkami.

 
sierż. sztab. Joanna Besztak