Dzień Żołnierzy Wyklętych w Opocznie

456
Uroczystości odbywać się będą w przeddzień ustanowionego przez Sejm Dnia Żołnierza Wyklętego.W trakcie uroczystości nastąpi rozdanie nagród finalistom konkursu dla szkół ponadgimnazjalnych „Żołnierze Wyklęci obudźcie Polskę!”. Wszystko to uświetni program muzyczno – słowny z odczytem historycznym o Żołnierzach Wyklętych. Po Mszy, nastąpi uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy oraz złożenie wiązanek okolicznościowych pod tablicą.

Zapraszam także Państwa jako przedstawicieli mediów do uczestnictwa w Finale konkursu wiedzy historycznej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych ,,Żołnierze wyklęci obudźcie Polskę!,,. Konkurs organizowany jest przez przez biura poselskie: Roberta Telusa oraz Janusza Wojciechowskiego, senatorskie Grzegorza Wojciechowskiego oraz Instytut Pamięci Narodowej. Honorowy patronat nad konkursem objęli marszałkowie sejmu i senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski. Konkurs odbędzie się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im.ks. Stanisława Staszica nr 1 w Opocznie o godzinie 11:00, 28 lutego 2014 r.

 

PROGRAM OBCHODÓW UROCZYSTOŚCI ODSŁONIĘCIA TABLICY PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W DNIU 28.02.2014 r. godz. 14.00

I. Odsłonięcie Tablicy Pamięci Żołnierzy Wyklętych
II. Termin – 28. 02. 2014 r. godz.14.00
III. Miejsce – Kolegiata św. Bartłomieja w Opocznie
IV. Organizator – Biuro Posła na Sejm Roberta Telusa
V. Zakres programowy:
1. Finał konkursu ,,Żołnierze Wyklęci”  – godz. 11.00
2. Msza św. w Kolegiacie św. Bartłomieja w Opocznie – godz. 14.00
3. Oprawa muzyczno – słowna po Mszy św. z udziałem Natalii Badury, Bartłomieja Kurowskiego i młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Opocznie.
4. godz. 14.45 – 15.00 – oprawa muzyczno – słowno – reprezentacyjna przy odsłonięciu tablicy:
– wiersz Pana Jarosława Kluzka, rys historyczny na temat Żołnierzy Wyklętych przedstawiony przez nauczyciela historii Pana Roberta Gajewskiego, wystąpienie przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej z Łodzi.
– przecięcie wstęgi, odsłonięcie tablicy.
– poświęcenie tablicy przez księdza dziekana Jana Serszyński
– salwa honorowa z udziałem reprezentacji Wojska Polskiego
– złożenie wiązanek przy tablicy
– wręczenie nagród laureatom konkursu ,,Żołnierze Wyklęci”

 

Z poważaniem

Robert Telus

Poseł na Sejm RP