Wowa z Charkowa

657

Muzyka zespołu Wowa z Charkowa oscyluje między podziemiem muzycznym, miejskim, rozrywkowym folkiem, a także innymi gatunkami muzycznymi jak cha-cha, rock&roll, ska, reggae i rosyjski błatniak. Z pewnością są to melodie, które można określić mianem słowiańskiego popu, odbiegającego od tego zachodniego, tak bardzo promowanego przez media. Wowa z Charkowa śpiewa po polsku i po rosyjsku, ale w odróżnieniu od artystów rosyjskojęzycznych w Polsce, koncertuje bardzo żywiołowo, wypełniając niszę muzycznej, słowiańskiej rozrywki.

 

Płyta promocyjna "Złoty ząb" to 8 piosenek autorskich, które napisał Waldemar Bajak i nagrał z muzykami zespołu Wowa z Charkowa:

  • Wowa – wokal, melodyka, pianino, hammond
  • Wałodia – mandolina, wokal
  • Maks Sulżyński – gitary
  • Szymon Sforek / Piotr Rogacki – bas
  • Tomasz Raczyk – perkusja, tamburyn
  • Marcin Wieczorek – trąbka
  • Jacek Konopczyński – saksofon tenorowy, klarnet
  • Tomasz Banasiak – puzon

Obecnie zespół kończy nagrywać kolejne 8 utworów, które razem z już nagranymi ukażą się w tym roku na jednej, oficjalnej płycie długogrającej.

Płyta "Złoty ząb" jest ciekawą mieszanką różnych stylów muzycznych. Teksty (wszystkie pisane przez lidera grupy) należy traktować z przymrużeniem oka, pamiętając równocześnie o ukrytych w nich znaczeniach i symbolach. Na płycie znajdziemy na przykład proste i wesołe historie o "najlepszym dla serca i głowy kwasie chlebowym Oboloń" oraz niebanalne porady dla kobiet, takie jak w piosence "Nie pij wódki babo, gdy masz głowę słabą". Jednak autor porusza również tematy polityczno-społeczne – w "nie do końca krzywym" zwierciadle pisze o: stabilności Euro, celebrytach, klasie robotniczej, niepodległej Ukrainie oraz o Putinie, który zazdrości podmiotowi lirycznemu białych zębów. Historie zawarte w piosenkach nawiązują do wschodnich korzeni wokalisty, opisującego świat z perspektywy obywatela Polski, urodzonego w Czechach.

 

PS

Jeśli słuchacz nie zrozumiał, co chciał powiedzieć autor, najlepiej przyjąć, że autor nie miał nic do powiedzenia i uniknąć transcendentalnych przemyśleń, tańcząc i weseląc się przy rozrywkowych dźwiękach płyty "Złoty ząb".

Totalny outsider sceny muzycznej, undergroundowiec – emigrant

Charyzma i ochrypły wokal
Nowa na rynku muzyka rozrywkowa
Energia i temperament sceniczny
Żywiołowe aranżacje
Kontakt z publicznością

Przekaz, którego nie ma w mediach
Niepodrabialny klimat
Niespotykane, międzynarodowe zjawisko na polskiej scenie muzycznej
Muzyka bliska każdej słowiańskiej duszy

Kulturalne widowisko, nie znające granic muzyki rozrywkowej.

Więcej o zespole na stronie internetowej oraz  na facebooku.