Firma na odległość

230
Całkiem spora liczba rodzajów działalności może być dzisiaj prowadzona zdalnie dzięki Internetowi. Nie zawsze trzeba siedzieć na własnym krześle przy własnym biurku pod określonym adresem, aby móc wykonać zleconą przez klienta usługę. Problematyczne jednak stają się w takich przypadkach czynności związane z samą obsługą firmy, jak księgowość lub opieka nad dokumentacją. Czy biznesmen w podróży może wciąż trzymać pieczę nad własną firmą? Oczywiście.
 
O zdalnej obsłudze konta bankowego pisać nie będziemy, bo bankowość internetowa to od lat usługa powszechna i chyba nie ma dziś w Polsce banku, który nie posiadałby jej w swojej ofercie. Warto docenić jak bardzo jej wprowadzenie ułatwiło nasze życia – zrobienie zwykłego przelewu bankowego było wcześniej związane z koniecznością udania się do banku i odstania swojego w kolejce, obecnie zaś wystarczy kilka kliknięć i gotowe.
 
Podobnie przydatne mogą być usługi oferowane przez portale księgowości internetowej. Choć nie są jeszcze powszechnie wykorzystywane, to już posiadają wszelkie przesłanki ku temu, żeby znacznie ułatwić życie przedsiębiorcom (szczególnie prowadzącym niewielką działalność) i pozwolić im zaoszczędzić na biurze rachunkowym. Dzięki temu, że są to narzędzia on-line, mamy do nich dostęp 24 godziny na dobę. Możemy zatem prowadzić księgowość z dowolnego miejsca wyposażonego w jako takie łącze internetowe. Portale takie dają także możliwość wypełniania i składania deklaracji podatkowych przez Internet.
 
Przydatne są także systemy rezerwacji internetowych. Rozwiązują one problem prowadzenia terminarza, który może być widoczny dla klientów. Dzięki temu klienci mogą sami wybrać wolny, a jednocześnie dogodny dla siebie termin wizyty czy realizacji usługi, a my nie jesteśmy zmuszeni do noszenia kalendarza i odbierania telefonów o każdej porze dnia i nocy. Owe dostępne on-line systemy bywają bardzo zaawansowane i oferują także np. automatyczne wysyłanie klientom powiadomień przez maila czy SMS. Takie narzędzia przydają się przy wielu dziedzinach działalności – choćby przy wynajmie dóbr, prowadzeniu specjalistycznych gabinetów czy oferowaniu usług wykonywanych w mieszkaniu klienta. Warto z nich korzystać choćby dla samego wirtualnego kalendarza, dzięki któremu będziemy mieli dostęp do wszystkich zaplanowanych przez nas działalności z poziomu choćby telefonu komórkowego.
 
Jeśli jednak zdecydujemy się na wirtualizację naszej działalności musimy mieć na uwadze, że nie wszystkie instytucje, firmy i klienci są na to gotowi. W dalszym ciągu sporo oficjalnej korespondencji przesyłane jest tradycyjną pocztą, również my jesteśmy zobowiązani do przesyłania dokumentów w formie papierowej. Jak wybrnąć z tego zderzenia firmowej rzeczywistości materialnej i wirtualnej? Na pewno przyda się ktoś, kto zajmie się papierową częścią korespondencji podczas naszej nieobecności. W sukurs przychodzą wirtualne biura – oferują one nie tylko adres, na który możemy zarejestrować firmę, ale także inne usługi, jak choćby przygotowywanie i odbieranie korespondencji, skanowanie dokumentów i przesyłanie nam ich mailem.
 

 
Tadeusz Bisewski
Mala-Firma.pl – wszystko o zakładaniu firmy!