Bieganie z pulsometrem

397
Tętno, inaczej puls, to rytmiczne zwężanie się naczyń tętniczych, które jest uzależnione od pracy serca. Monitorowanie działania tego organu może pomóc w osiąganiu jak najlepszych wyników – pulsometr może pomóc w odczytywaniu sygnałów, które organizm wysyła. Przyrząd ten powinien być w podstawowym wyposażeniu początkującego biegacza, gdyż początkujący nie wiedzą na co tak naprawdę stać ich organizm. Obserwacja tętna pozwala biegaczowi ocenić wydolność organizmu oraz ile jeszcze można przebiec, przy jednoczesnym rejestrowaniu postępów przy kształtowaniu kondycji.
Nawet ambitniejsi biegacze, którzy doświadczeniem przewyższają amatorów o głowę korzystają z tych urządzeń, by "dmuchać na zimne", czyli w miarę wcześnie wykryć ewentualne problemy zdrowotne. Zawodowcy, którzy ze swoim organizmem znają się nie od dziś nie rezygnują z używania pulsometrów – one wciąż mogą pomagać w osiąganiu przez nich lepszych wyników poprzez dokładną analizę odczytów. Ten elektroniczny gadżet może stać się także podstawowym motywatorem – jeśli z tygodnia na tydzień poprawia się wydolność organizmu oraz „czasówka” staje się coraz lepsza to nie ma lepszej motywacji jak ta. Pulsometr nie jest niezbędnym urządzeniem przy treningu biegowym, ale może znacznie ułatwić bieganie – amatorom i zawodowcom.
Jaki wybrać pulsometr – który będzie najlepszy dla początkującego?
Najbardziej odpowiedni sprzęt to taki, który pomaga w treningu nie utrudniając go przy okazji – skomplikowane funkcje niektórych pulsometrów zaprzepaszczają cenny czas biegacza. Nie są to urządzenia trudno dostępne, ponieważ z roku na rok w miarę popularyzacji biegów stają się one podstawowym zakupem początkujących biegaczy. Oczywiście przed zakupem nasuwa się pytanie: "Jaki sprzęt będzie najlepszy?" – odpowiedzią z pewnością będzie określenie rodzaju treningu biegacza.
 
Aby inwestować w swoje zdrowie, cena naprawdę nie gra większego znaczenia – dotyczy to pulsometrów, których zadaniem jest mierzenie pulsu podczas intensywnego wysiłku fizycznego.
Najlepsze pulsometry na rynku mają podobne właściwości jak aparat do EKG – nie uśredniają uderzeń serca, zaś zapisują każde uderzenie. Automatycznie cena takich aparatów wędruje w górę. Dużo trzeba zapłacić, gdy chce się zakupić połączenie dwóch funkcji – zegarka biegowego z pulsometrem (może to być kwota rzędu 700 zł), nie jest to jednak konieczny zakup, ponieważ można korzystać z dwóch urządzeń kupionych oddzielnie – jednocześnie. W ten sposób można dużo zaoszczędzić na przykład na nowy strój do biegania. Wystarczającym sprzętem dla początkującego biegacza będzie pulsometr, który podaje średnie tętno z ostatnich pięciu sekund.
W jaki sposób używać pulsometr, żeby był naprawdę użyteczny?
Pulsometry dostępne na rynku mają przeróżną formę: od zapinanych wokół klatki piersiowej aż po pulsometry umieszczone na nadgarstkach (w pakiecie z zegarkiem biegowym). Jak używać tego urządzenia, aby naprawdę był skuteczny?
Przede wszystkim, żeby prawidłowo zmierzyć tętno nadajnik musi być dobrze umocowany, w poprawnej pozycji przylegać do ciała – może być nawet do niego przyciśniętym. Najlepszym miejscem, w którym można umocować te urządzenie to miejsce pod klatką piersiową (pod piersiami u kobiet), ponieważ to miejsce nie jest w ciągłym ruchu w przeciwieństwie do nadgarstka. Oczywiście każdy ma indywidualny układ ciała, dlatego zainstalowanie powinno być średnią wszystkich prób.
Jeśli nadajnik jest dobrze zainstalowany i przylega w sposób prawidłowy do ciała, należy włączyć go. Pierwsze odczyty najlepiej zrobić w spoczynku, przy uspokojonym oddechu – ma to na celu sprawdzenie, czy sprzęt działa – potem zaś należy zrobić kilka głębszych wdechów, a tętno powinno podskoczyć. W następującej kolejności trzeba wstać (tętno znów wzrośnie) a jeśli tętno reaguje na ruch, oznacza to sprawność pulsometru, więc jest jednoznaczne z rozpoczęciem treningu.
Powodzenia!
 

 
Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez blog dla początkujących biegaczy jak-biegac.pl.