Dożynki Prezydenckie 2014

535
Dożynki Prezydenckie tradycyjnie odbywają się w Spale. Po I wojnie światowej na równi z Zamkiem Królewskim w Warszawie, Łazienkami Królewskimi, Belwederem i Wawelem, Spała stała się miejscem reprezentacyjnym Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczonym do użytku Prezydentów RP. To właśnie w Spale w 1927 roku Prezydent Ignacy Mościcki objął patronat nad uroczystościami i Dożynki Prezydenckie zyskały wymiar państwowy. Od kilku lat, dzięki zaangażowaniu się samorządów wszystkich województw, Dożynki Prezydenckie nabrały prawdziwie charakteru dożynek ogólnopolskich.
 

 
Tegoroczne spalskie Dożynki Prezydenckie odbędą się w dniach 20-21 września (sobota-niedziela).  
Niedziela, 21 września 2014 roku
Niedzielne uroczystości rozpoczną się tradycyjnie Mszą świętą w Kaplicy Polowej Armii Krajowej z udziałem Pary Prezydenckiej, po czym barwny korowód dożynkowy wyruszy na stadion Centralnego Ośrodka Sportowego, gdzie odbywać się będzie ceremonia dożynkowa.
 
Dożynkom Prezydenckim w Spale – także w sobotę, 20 września – towarzyszyć będą liczne atrakcje, m.in.: Miasteczko Regionów, w którym prezentowane są uroki i osiągnięcia poszczególnych województw, Aleja Twórców Ludowych czy kiermasz tradycyjnej polskiej żywności, a także występy zespołów ludowych. Przygotowana będzie również specjalna Kraina zabaw dla dzieci.
Sobota, 20 września 2014 roku
Jak co roku, w przeddzień Prezydenckich Dożynek Prezydenckich, odbędzie się Konkurs na "Najładniejszy wieniec dożynkowy" o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, w którym biorą udział grupy reprezentujące wszystkie województwa.
 
Również w sobotę zorganizowana zostanie debata w ramach Forum Debaty Publicznej, poświęcona sprawom wsi i rolnictwa.

Już dziś zapraszamy Państwa na Dożynki!