Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku w Focus Mall Piotrków Trybunalski

790
Jej pracownicy i wolontariusze spotkają się z mieszkańcami miasta i okolic w niedzielę 12 października od godziny 12.00 do 18.00.
 
Celem akcji jest rejestracja potencjalnych dawców szpiku, ale także szerzenie wiedzy na temat nowotworów krwi oraz metod leczenia. Rejestracja chętnych jest bardzo prosta – wystarczy, aby zdrowa osoba w wieku od 18 do 55 roku życia przyszła do nas z dokumentem tożsamości. Na stanowisku DKMS, które będzie rozstawione przy fontannie, wolontariusze lub pracownicy fundacji przeprowadzą wstępny wywiad medyczny, po którym potencjalny dawca wypełnieni formularz z danymi osobowymi. Następnie z wewnętrznej strony policzka specjalną pałeczką zostanie pobrany wymaz, który jest potrzebny do sprawdzenia tzw. zgodności antygenowej. Jeśli antygeny zdrowej i chorej osoby są zgodne wówczas mamy do czynienia z "bliźniakami genetycznymi". Oznacza to zminimalizowanie ryzyka odrzucenia przeszczepu przez organizm biorcy.
 
Fundacja DKMS – Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska – działa od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit. Jako jedyna w Polsce posiada możliwość rejestracji dawców za pomocą pałeczek do poboru wymazu z błony śluzowej. Od początku działalności przebadała i zarejestrowała ponad 550 tys. potencjalnych dawców, co sprawia, że jest największą bazą w Polsce. Ponad 1000 osób z bazy DKMS oddało szpik, dając chorym szansę na wygranie walki z białaczką.