Jak wybrać sprzęt do kuchni?

515

Wybór sprzętu AGD do kuchni nie jest wcale taką prostą sprawą. Choć na rynku mamy mnóstwo modeli do wyboru, a producenci wprost prześcigają się w pomysłach, mimo to nadal wybór sprzętu to nie lada wyzwanie.

 

Cena czyni cuda

 

Mawia się, że cena czyni cuda. Może, jednak nie w tym przypadku. Kierowanie się ceną jako jedynym kryterium wyboru sprzętu to duży błąd. Wiadomo, że każdy z nas chciałby płacić jak najmniej i ponosić jak najmniejsze koszty, jednak docelowo wybór najtańszego sprzętu może nas wiele kosztować. Nie oznacza to, że zawsze to co tańsze jest gorsze. Jednak oprócz ceny musimy zwrócić uwagę na wiele innych aspektów. Przy wyborze sprzętu wykażmy się rozwagą i roztropnością i starajmy się dociec, co jest przyczyną niskiej bądź obniżonej ceny. Może okazać się, że tańszy sprzęt to ten, który nie sprzedaje się bo nikt go zwyczajnie nie chce. To zazwyczaj ma swoje powody. Może to też być sprzęt poekspozycyjny, a taki czasem bywa niekompletny lub nawet uszkodzony. Niska cena, okazja czy promocja nie powinna nas zaślepiać.

 

Kupuj tylko to, co potrzebne

 

To jeden z największych grzechów osób kupujących sprzęt. Nie zastanawiamy się, co tak naprawdę nam potrzebne i czy będziemy chcieli i umieli z tego skorzystać. Na przykład czy potrzebna nam jest ogromna lodówka z siedmioma komorami do mrożenia, skoro mieszkamy sami, z reguły jadamy na mieście i nigdy niczego nie zamroziliśmy. Owszem fajnie jest posiadać najnowszy, modny sprzęt, jednak jeśli nie będziemy go nawet w 20% wykorzystywać, to czy warto płacić za niego kilkaset złotych drożej niż za ten z mniejszą ilością funkcji. Wiele osób przepłaca za sprzęt AGD kupując ten z mnóstwem funkcji, których później nie używa lub nawet nie umie obsłużyć. Zamiast kupić prostszy acz funkcjonalniejszy dla nas i tańszy sprzęt. (Źródło: http://www.kuchniewarszawa.com.pl/)

 

Szukaj okazji, uważaj na promocje

 

Kupując sprzęt warto jest szukać okazji, jednak nie warto jest ślepo za nimi podążać. Zawsze sprawdzajmy i porównujmy ceny, gdyż może okazać się, że rzekoma promocja wcale promocją nie jest. Porównajmy ceny w kilku różnych sklepach, poszukajmy w Internecie, wybadajmy rynek. Dowiedzmy się ile przeciętnie kosztuje podobny sprzęt o podobnych parametrach. Nie dajmy się zwieść firmie. To, że sprzęt pochodzi od znanego producenta wcale nie oznacza, że jest najlepszy. Wielu ludzi postępuje w taki sposób. Wierzy, że jeśli dany sprzęt wyprodukował producent znany z telewizyjnych reklam to na pewno jest doskonały. Niekoniecznie. Zawsze sprawdzajmy parametry sprzętu, zużycie energii i wody. Długość gwarancji. Im dłuższa gwarancja tym lepiej, świadczy też o tym, że producent nie boi się o awaryjność swojego sprzętu. Czasem zdarza się, że sklepy same przedłużają nam gwarancję bądź oferują ubezpieczenie sprzętu w ramach ceny zakupu.