Wystawa i piknik w skansenie

927
Nowomiejskie zdrojowisko, nie odstające standardem i poziomem leczenia od modnych "badów" zagranicznych, cieszyło się niegdyś dużą renomą. Warto również przypomnieć historię  uzdrowiska w Czarnieckiej Górze, położonej w północnej części woj. świętokrzyskiego nad rzeką Czarną Konecką, największym dopływem Pilicy.  Okres największej świetności kurort ten przeżywał w latach międzywojennych.  Niewiele brakowało, by podobne uzdrowisko powstało przed stu laty nad słynnymi już wtedy Niebieskimi Źródłami pod ówczesnym Tomaszowem Rawskim.
 
Przypomnieniu tego dziś już zapomnianego rozdziału w historii Pilicy i regionu nadpilickiego będzie służyła nowa wystawa w Skansenie Rzeki Pilicy. Jest ona efektem prowadzonych od kilku lat przez tę placówkę prac badawczych i dokumentacyjnych, dotyczących tradycji letniskowych i kuracyjnych Pilicy. Na ekspozycję, zatytułowaną "Nadpilckie zdrojowiska", składają się zbiory własne skansenu, obfitujące w unikatowe materiały archiwalne (w tym – publikacje, dokumenty i fotografie) oraz oryginalne eksponaty z epoki. Niewątpliwym walorem wystawy jest także jej oryginalna aranżacja, oddająca sugestywnie klimat wodoleczniczych kuracji sprzed stu lat.
 
W tamte czasy można będzie przenieść się wyobraźnią podczas uroczystego otwarcia wystawy, odbywającego się w tomaszowskim skansenie w najbliższą niedzielę – 12 lipca. Będzie ono uświetnione rodzinnym piknikiem historycznym, na który złoży się inscenizacja pt. "Kuracje u pilickich wód" oraz występy wędrownej trupy cyrkowej w stylu retro. W programie, prezentowanym przez łódzką grupę cyrkową "Carnival", znajdą się m.in. pokazy jazdy na historycznych rowerach, sztuczki i animacje cyrkowe oraz magiczne  zabawy dla dzieci. Do klimatu dawnych zdrojowisk będą nawiązywały także dawne ballady i romanse w wykonaniu gdańskiego barda – Włodka Votki.

Warto zatem wybrać się z całą rodziną w wakacyjną niedzielę do tomaszowskiego skansenu na niecodzienne spotkanie z  jakże urokliwą historią nadpilickich kurortów. Początek – o godz. 15.00, wstęp wolny, serdecznie zapraszamy.