Mieszkanie pod klucz, czy w stanie deweloperskim?

881
Mieszkanie w stanie deweloperskim najczęściej jest w stanie surowym, a to oznacza, że trzeba je samodzielnie wykończyć, nierzadko wręcz od podstaw. A to wymaga czasu. Do wykończonego pod klucz można się po drobnych korektach kosmetycznych niemal od razu wprowadzić. Jednak nie każdemu odpowiada standard wykończenia oferowany przez dewelopera oraz powtarzalność tak wykończonych mieszkań.
Stan deweloperski, co rozumieć pod tym pojęciem?
Niestety, na rynku nieruchomości nie ma jednoznacznej definicji stanu deweloperskiego. Praktycznie oznacza to, że każdy inwestor może co innego oferować klientowi. Zdarza się nawet, że jeden deweloper oferuje różne standardy wykończenia w stanie deweloperskim, nawet w tej samej inwestycji. Czasami zdarza się, że ściany maja dwukrotnie pomalowane gładzie gipsowe, a instalacje wodno-kanalizacyjne są doprowadzone do miejsca ich podłączenia, ale zdarza się także, że przyłącze trzeba poprowadzić na własny koszt z centralnego pionu.
Oczywiście wykończenie w stanie surowym będzie się także różnić w zależności od standardu samej inwestycji – innego można się spodziewać w eleganckim apartamentowcu, a innego w tanim bloku stawianym na obrzeżach miasta. Jest jednak kilka określeń, którymi posługuje się większość deweloperów, dzięki którym łatwiej będzie można poruszać się po tajnikach wykończenia w stanie surowym.
Stan deweloperski podstawowy – to najczęściej gołe ściany, które przeważnie nie są nawet wyrównane. Na podłodze znajduje się wylewka betonowa, choć nie zawsze jest wypoziomowana (możliwe są więc nierówności i często trzeba we własnym zakresie wylać masę samopoziomującą). Często także w mieszkaniu nie ma parapetów (a jeśli nawet się znajdują są wykonanego z najtańszych materiałów), ani drzwi wewnętrznych. Przeważnie niewykończone są także tarasy i balkony. Może być także nierozprowadzona instalacja wodno-kanalizacyjna. Decydując się na zakup mieszkania w Warszawie stan deweloperski będzie o kilkaset złotych niższy za metr kwadratowy.
Stan deweloperski pośredni – dla osób, które chcą mieć wpływ na jakość wykończenia mieszkania, a nie mają czasu lub odpowiedniej wiedzy, by przeprowadzić remont, niektórzy inwestorzy oferują możliwość doboru drzwi wewnętrznych, parapetów, ceramiki łazienkowej oraz wykończenia podłóg wybranymi materiałami. Oczywiście usługa wiąże się z dodatkowymi kosztami, ale nie trzeba samodzielnie wynajmować ekipy remontowej. Co równie istotne kupując materiały budowlane we własnym zakresie trzeba zapłacić za nie wyższy podatek VAT, natomiast przy zakupie mieszkania VAT wynosi 8 proc.
Zanim więc podejmie się decyzję o zawarciu umowy, trzeba bardzo dokładnie zapoznać się z ofertą, a wszelkie niejasności obowiązkowo zapisywać w załącznikach do umowy kupna-sprzedaży.