Pilica – rzeka filmowa

617
Ten odznaczający się szczególnym urokiem, misternie zdobiony budyneczek z prawie 120-letnią metryką w pełni doceniali w dalszej i bliższej przeszłości nasi filmowcy, umieszczając w nim i obok niego akcję swoich obrazów fabularnych.

Dawny wygląd tej poczekalni zarówno za dnia, jak i w porze nocnej został uwieczniony w pełnometrażowych filmach fabularnych: „Kobieta z prowincji” z 1984 roku w reż. Andrzeja Barańskiego i „Człowiek wózków” z 2000 roku w reż. Mariusza Malca.
Filmowe ekipy nie ominęły  także tomaszowskich Grot Nagórzyckich. Ich surowe i tchnące tajemniczością czeluście stworzyły znakomitą scenerię do jednego z odcinków zrealizowanego w 1985 roku serialu przygodowego dla młodzieży „Urwisy z doliny młynów” w reż. Janusza Łęskiego. Z kolei piaskowcowe zbocze grot „zagrało” w filmie Anny Jadowskiej „Teraz ja” z 2004 roku.  
Nadpilickie plenery przyciągały także wielu innych twórców filmowych. Z pewnością wynikało to z wyjątkowych walorów przyrodniczych i krajobrazowych tych okolic, jak i z zachowanego tutaj bogatego dziedzictwa historycznego. Dodatkowym atutem było też niedalekie usytuowanie tychże plenerów od znanej  i prężnie działającej  Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Łodzi.
Na dosyć długiej liście  filmów fabularnych z pojawiającą się na pierwszym planie bądź w tle rzeką Pilicą znalazły się takie obrazy, jak: „Rzeczpospolita Babska” z 1969 roku w reż. Hieronima Przybyły, „Bolesław Śmiały” z 1971 roku w reż. Witolda Lesiewicza, „ Hubal” z 1973 roku w reż. Bohdana Poręby, Potop” z 1974 roku w reż. Jerzego Hoffmana, „Wierna rzeka” z 1983 roku w reż. Tadeusza Chmielewskiego, serial dla młodzieży „Janka” z 1989 roku  w reż. Janusza Łęskiego i Adama Iwińskiego,  czy „Południe – Północ” z 2006 roku w reż. Łukasza Karwowskiego.


Na filmowej taśmie został również uwieczniony rozebrany w lipcu tego roku stary most kolejowy w Tomaszowie. Można go oglądać choćby w jednym z odcinków znanego serialu „Czterej pancerni i pies” w reż. Konrada Nałęckiego.  Zresztą, pilickich akcentów nie brakuje w całej drugiej części tego serialu, do której wiele zdjęć kręcono w 1968 roku właśnie w okolicach Tomaszowa, jak i w samym mieście. Dodajmy, że tomaszowski most kolejowy „wystąpił” także w filmie „Pożegnanie jesieni” z 1990 roku w reż. Mariusza Trelińskiego.

Tomaszowski skansen, dokumentujący różnorodne aspekty dziedzictwa historycznego i kulturowego Pilicy i przyległych do niej terenów, skrzętnie gromadzi także wszelkie informacje o realizowanych tutaj filmach.  Przydały się one również Maciejowi Kronenbergowi,  zbierającemu materiały do książki „Przewodnik filmowy po województwie łódzkim”. Publikacja, przygotowywana przez Centrum Inicjatyw na Rzecz Rozwoju REGIO w Łodzi, będzie zbiorem tekstów o filmowych koneksjach  ponad 70 miejscowości w naszym województwie. Nie zabraknie w niej także samego Tomaszowa, również uwiecznionego w wielu filmach fabularnych. Wydanie tej książki zaplanowano na koniec sierpnia br., zaś pilicki skansen przewiduje u siebie jej autorską prezentację we wrześniu.