Drugie pół – Zakopower

736
Tym razem oprócz podhalańskiej kultury dużą inspiracją dla muzyków była także bogata tradycja polskiej piosenki. W utworach takich jak „Drugie pół“, „Rejna“, czy „Pomnik Nieznanego“ słychać echa przebojów sprzed lat, evergreenów, które królowały na festiwalach w Opolu czy w Sopocie latach 60. I 70. Ta płyta to hołd dla tych, nie tak znowu odległych, czasów, gdy Artystom na scenie towarzyszyła orkiestra, kompozycje oparte były na pięknych melodiach a aranżacje miały rzadko spotykany dzisiaj rozmach.

Muzyka Podhala miała ogromny wpływ zarówno na twórców muzyki poważnej (Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar) jak i artystów popowych (bracia Zielińscy), piosenki Zakopower to dowód na to, że ta inspiracja jest wciąż żywa…

Pierwsze dźwięki zdradzają, że do nagrania nowego materiału zespół Zakopower nie ograniczył się jedynie do swojego stałego składu (kwartet góralski, perkusja, gitara, bas, trąbka, klawisz). Sebastian Karpiel-Bułecka zaprosił do współpracy swoich kolegów z Atom String Quartet. Do studia weszli w poszerzonym składzie jako Atom String Orchestra. To oni odpowiedzialni są za piękne, szerokie, budujące nastrój brzmienie klasycznych smyków.

Zmian, w porównaniu do albumu Boso jest więcej. Podstawowa to klimat jaki wyłania się z tekstów. W Boso dominowało przemijanie, by nie powiedzieć odchodzenie. Piosenka „Tak ma być“ wprowadza nas do nowej płyty zupełnie innym przesłaniem: „tu jest tak, jak ma być, i ma być tak, jak jest … póki miłość jest w nas”. Za teksty niezmiennie odpowiadają Bartek Kudasik i Sebastian Karpiel-Bułecka.

Delikatnie zmienia się również brzmienie nowego albumu, poza wspomnianą orkiestrą usłyszymy więcej akustycznych instrumentów. Do podstawy, czyli góralskich smyków, dołączają akustyczne gitara i bas.
Piosenki, co słychać w singlowym Tak ma być w dużej mierze oparte są na partiach chóralnych. Chóry, które zazwyczaj tworzą Bartek Kudasik, Wojtek Topa i Józek Chyc, rozbudowane są o żeńskie, góralskie głosy Bodzi Kudasik i Gośki Dzierzęgi. Wspierają ich dodatkowo Mateusz Pospieszalski i Dominik Trębski.

Nowy album z pewnością usatysfakcjonuje licznych fanów Zakopower – zespół nagrał piękne melodyjne piosenki, z mądrymi tekstami. Muzycznie, w porównaniu do wcześniejszych albumów, jest sporo zmian ale cały czas słychać skąd ten zespół się wywodzi.

Album jest bardzo ciekawie i ekologicznie wydany. Opakowanie to zwykły karton makulaturowy uszlachetniony odciśniętą złotą folią na froncie i tyle okładki.

Projekt dofinansowano ze środków miasta Zakopane w partnerstwie z Biurem Promocji Zakopanego

W nagraniach udział wzięli:

ZAKOPOWER:

 
Sebastian Karpiel-Bułecka – głos, skrzypce solo
Bartłomiej Kudasik – głos, skrzypce, altówka
Wojciech Topa – głos, skrzypce
Józef Chyc – głos, basy podhalańskie
Piotr Rychlec – instrumenty klawiszowe, gwizd
Łukasz Moskal – perkusja, instrumenty perkusyjne
Tomasz Krawczyk – gitary
Michał Tršbski – gitary basowe
Dominik Trębski – głos, tršbka, flugelhorn, waltornia

Goscinnie:

Bogusława Kudasik – głos
Małgorzata Dzierzęga – głos
Jan Krzeszowiec – flet piccolo, flet
Marta Kubicka – flet
Marek Pospieszalski – klarnet
Mateusz Pospieszalski – głos, saksofon sopranowy, klarnet basowy
Andrzej Mazurek – okrzyki (Udomowieni)
ATOM STRING QUARTET:
Dawid Lubowicz – skrzypce
Mateusz Smoczyński – skrzypce
Michał Zaborski – altówka
Krzysztof Lenczkowski – wiolonczela
ATOM STRING ORCHESTRA:
dyrygent – Mateusz Pospieszalski
I skrzypce – Dawid Lubowicz
Wojtek Hartman
Mateusz Zaziębło
Kamila Szalińska
II skrzypce – Mateusz Smoczyński
Lucjan Bałwas
Dorota Oleszkowicz
Paulina Mastyło
altówki – Michał Zaborski
Kamil Walasek
Adam Dębski
wiolonczele – Krzysztof Lenczkowski
Jan Stokłosa
kontrabas – Sebastian Wypych