Polsko – kanadyjskie szkolenie poligonowe

438
Na poligonie w Drawsku Pomorskim żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej kontynuują szkolenie z Kanadyjczykami z Królewskiego 22 Pułku Kawalerii.
Żołnierze 1. batalionu kawalerii powietrznej wraz z pododdziałem kanadyjskim doskonalili umiejętności w zakresie szkolenia ogniowego w ramach strzelań indywidualnych i sytuacyjnych w dzień i w nocy.
Żołnierze wymienili doświadczenia w zakresie posługiwania się uzbrojeniem i sprzętem, zademonstrowali procedury desantowania ze śmigłowców jak również inne procedury taktyczne.
Końcowym elementem ćwiczenia były zajęcia taktyczne ze szturmu na obiekt, gdzie wspólnie polsko – kanadyjski pododdział po wcześniejszym rozpoznaniu obiektu oraz przeprowadzeniu synchronizacji wykonał atak na budynek.

***
 

Od 22 lutego br. kolejna, piąta rotacja żołnierzy kanadyjskich szkoli się na terenie naszego kraju realizując zadania w ramach operacji Reassurance. Kanadyjski kontyngent liczy ok. 220 żołnierzy ze składu Królewskiego 22 Pułku Piechoty, zwanego kolokwialnie  “The Van Doos” ”  – od zangielszczonej wymowy francuskiego słowa dwadzieścia dwa (vingt-deux), na co dzień Kanadyjczycy stacjonują w Quebec, w Polsce będą do końca sierpnia br. Oprócz szkolenia z kawalerzystami z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, Kanadyjczycy będą też wykonywali zadania wspólnie z żołnierzami 7 Brygady Obrony Wybrzeża. Wzorem poprzednich rotacji Polska będzie bazą i głównym miejsce szkolenia dla Kanadyjczyków, w tym czasie będą też oni brali udział w ćwiczeniach na terenie Rumunii, Bułgarii, Estonii, Łotwy i Litwy. Jednym z najważniejszych przedsięwzięć szkoleniowych naszych sojuszników będzie udział w największych tegorocznych manewrach na terenie naszego kraju – ćwiczeniu Anakonda-16.


Trochę historii
Od maja 2014 roku na terenie naszego kraju ćwiczyło wspólnie z polskimi żołnierzami już ponad 1 tys. żołnierzy kanadyjskich, realizowali oni zadania w ramach Operacji Reassurance. Wspólne szkolenie jest wyrazem zaangażowania naszych sojuszników w bezpieczeństwo regionu. Ćwiczenia i szkolenia tego typu podnoszą poziom interoperacyjności i budują wzajemne zaufanie.
Podczas poprzednich rotacji Kanadyjczycy szkolili się m.in. ze spadochroniarzami z 6 Brygady Powietrznodesanowej oraz kawalerzystami z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, brali też udział w ćwiczeniu Dragon-15. W  ubiegłych latach uczestniczyli także w obchodach święta Wojska Polskiego, maszerując wspólnie z polskimi żołnierzami w defiladzie w centrum Warszawy.
 
kpt. Tomasz Pierzak