System Start-Stop – jak działa?

1053

W dzisiejszych czasach motoryzacja rozwija się niezwykle dynamicznie. Dzięki temu powstają coraz to nowe udogodnienia i funkcje, które sprawiają, że jazda samochodem staje się nie tylko bezpieczniejsza, ale również bardziej ekonomiczna i komfortowa. Warto znać ich zasady funkcjonowania i wykorzystywać w codziennym życiu. Jednym z rozwiązań, które coraz częściej jest wykorzystywane w nowoczesnych samochodach jest system Start-Stop. Czym jest i jak działa Start-Stop? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć.

Co to takiego?

System Start-Stop to nowoczesne rozwiązanie, które znajdziemy między innymi w samochodach marki Skoda. Jest to szereg funkcji, których zadaniem jest automatyczne wyłączenie silnika podczas zatrzymania się samochodu np. w korku lub na światłach. Pozwala on więc zmniejszyć zużycie paliwa oraz korzystnie zmniejsza zanieczyszczenia środowiska spalinami. Nic więc dziwnego, że popularność tego systemu ciągle rośnie.

Jak działa system Start-Stop? Czy to bezpieczne?

Działaniem systemu Start-Stop kieruje komputer sterujący, który nie tylko wyłącza i włącza silnik ale również monitoruje poziom naładowania akumulatora czy temperaturę silnika. Dzięki temu pozwala na włączanie funkcji wtedy, gdy jest ona przydatna i nie stanowi zagrożenia dla części samochodu.

System Start-Stop jest całkowicie bezpieczny dla samochodu i nie wpływa negatywnie na stan silnika czy akumulatora. Musimy bowiem wiedzieć, że zaczyna on działać jedynie wtedy gdy temperatura silnika jest odpowiednia a akumulator odpowiednio naładowany. Jeśli zaś chodzi o komfort kierowcy i pasażerów – funkcja ta jest dla nich praktycznie nieodczuwalna, nie powoduje szarpnięć czy nagłych zatrzymań auta.

Zalety i punkt widzenia kierowcy

Zmniejszenie zużycia paliwa to główna zaleta działania tego systemu. Nie da się bowiem ukryć, że większości kierowców zależy na tym by jeździć jak najbardziej ekonomicznie. Kolejną zaletą jest bez wątpienia mniejsza ilość spalin a tym samym zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska. System Start-Stop poprawia też komfort jazdy, zwłaszcza po zakorkowanych ulicach.

Z punktu widzenia kierowcy jest to wiec spore udogodnienie. Dzięki tej nowoczesnej funkcji wystarczy bowiem jedynie wrzucić na luz i puścić sprzęgło, by silnik samochodu został wyłączony. Włącza się on równie automatycznie. Wystarczy bowiem jedynie nacisnąć pedał sprzęgła. Jak więc widać, korzystanie z tego systemu nie jest żadnym utrudnieniem.

Podsumowując, jeśli wiemy już jak działa Start-Stop, bez trudu możemy zauważyć, że jest to przydatne udogodnienie, które może sprawić, że nasza jazda będzie bardziej ekonomiczna a  żywotność silnika dłuższa. Warto więc nie bać się samochodów, które w ten właśnie system są wyposażone.