Dialog grozi zrozumieniem!

531
W sobotę 9 grudnia przez ponad dwie godziny  w „Splotach – kawiarni artystycznej” odbyła się organizowana przez uczniów naszej szkoły tomaszowska Żywa Biblioteka. Uczennice klasy I humanistycznej poprowadziły tegoroczne, drugie, czytanie pod opieką mgr Renaty Radzikowskiej, szkolnej koordynatorki UNESCO, wspólnie z panią Katarzyną Rutkowską-Bernacką, założycielką i właścicielką „Splotów”, prywatnie absolwentką II LO. 
Żywa Biblioteka jest projektem edukacyjnym z zakresu przeciwdziałania dyskryminacji  i ochrony praw człowieka, który realizowany jest już od 10 lat w Polsce. Z mniejszym rozmachem niż w większych miastach, od ubiegłego roku biblioteka odbywa się także w Tomaszowie. Daje możliwość dociekliwym i odważnym tomaszowianom porozmawiania z ludźmi, którzy mogą być przez naszą kulturę stygmatyzowani. Bez telefonu i komputera, twarzą w twarz, mamy okazję zmierzyć się ze swoimi uprzedzeniami, prowadząc poważne i znaczące rozmowy, które mogą  odmienić sposób spostrzegania świata.
Żywa Biblioteka działa tak, jak zwykła biblioteka. Wyjątkiem jest to, że książkami są autentyczni ludzie, którzy zechcieli przyjąć nasze zaproszenie. W sobotę znaleźliśmy czas by na chwilę zatrzymać się w pędzie codziennego życia i poznać historię „Matki i córki lesbijki”, „Kobiety – Żołnierza”, „Sportowca na wózku”, oraz „Emigranta”. Spotkanie i rozmowa dały nam sposobność konfrontacji naszych stereotypów z rzeczywistością.
Dziękujemy naszym książkom, że zechciały podzielić się z nami swoimi historiami i dały nam niecodzienną możliwość spotkania się. Naszymi książkami byli ludzie, którzy bywają postrzegani stereotypowo, są stygmatyzowani lub dyskryminowani. Nie było tematów tabu, Sploty stały się miejscem gdzie mogliśmy zadawać niezręczne pytania. Wiele z odpowiedzi otworzyło nam szeroko oczy. Tak czytelnicy, jak i książki wyszli z biblioteki pełni pozytywnych emocji.
Dla naszej szkoły, należącej do szkół stowarzyszonych UNESCO, istotnym jest termin zorganizowania Żywej Biblioteki. Staramy się organizować ją w okolicy 10 grudnia, kiedy to obchodzimy rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.
Nasze wnioski i spostrzeżenia mamy nadzieję wykorzystać przy organizowaniu kolejnej biblioteki. Tym czym chcielibyśmy podzielić się z Wami dziś jest fakt, że II LO od lat skupia wokół siebie osoby, z których możemy i powinniśmy być dumni. Są to ludzie ciekawi, ciekawi świata, otwarci i odważni. Nasze plany na przyszłość to zorganizowanie kolejnej Żywej Biblioteki i wpisanie jej na stałe do kalendarza imprez w Tomaszowie, bo warto!
Źródło: II LO Tomaszów Mazowiecki