Ceramika Paradyż wspiera młodych projektantów. Konkurs make me! w nowej odsłonie

230

Już tylko 3 tygodnie pozostały na zgłoszenie do konkursu make me! organizowanego w ramach Łódź Design Festival. Zwycięzca otrzyma nagrodę główną – Paradyż Award, która w tym roku została znacznie zwiększona i wynosi 50 tys. zł.

 Konkurs make me! to międzynarodowy konkurs dla młodych (20-35 lat) projektantów i studentów kierunków wzorniczych. Nagradzane są w nim projekty innowacyjne, eksperymentujące
z materiałem, poszukujące nowych interpretacji dotychczasowych funkcji. Ceramika Paradyż aktywnie wspiera polski design i młodych projektantów, dlatego od lat niezmiennie pełni funkcję Mecenasa Festiwalu, w tym sponsora nagrody głównej Paradyż Award w konkursie make me!

Hasło tegorocznej edycji „Refleksje” przywołuje wspomnienie wspólnej, 12-letniej już historii. W tym czasie zmienił się Festival, zmieniła się też Ceramika Paradyż, ale niezmienne pozostało nasze przekonanie o wartości i zasadności wsparcia młodych projektantów, którzy wyróżniają się talentem i pomysłowością. Rola Mecenasa Łódź Design Festival zobowiązuje, dlatego też w tym roku dodatkowo zdecydowaliśmy się znacznie podwyższyć kwotę nagrody w konkursie make me! do 50 000 zł” – mówi Tomasz Popielawski, rzecznik prasowy Ceramiki Paradyż.

Konkurs make me! cieszy się międzynarodową sławą. Tylko w zeszłym roku wzięło w nim udział 178 projektantów z całego świata w tym z USA, Hongkongu, Rosji czy Korei Południowej. Konkurs, dzięki otwartej dla publiczności prezentacji projektów na wystawie, kontaktom z ekspertami i biznesem oraz promocji finalistów, daje młodym twórcom możliwość zaprezentowania się szerokiemu gronu odbiorców, w tym ekspertów w branży i często stanowi trampolinę do dalszego rozwoju zawodowego.

Benno Brucksch, zwycięzca konkursu make me! 2017, autor konceptu „Ziemia Wosk Ołówek. Kredki z gleby” tak mówił o swoim doświadczeniu z konkursem make me!: „Na uniwersytecie łatwo jest rozwijać i realizować jakąś ideę, ale czasami wartość pomysłu możne być dostrzeżona dopiero wtedy, gdy wyjdziesz z nim do publiczności. Udział w konkursie make me! był dla mnie pierwszą prezentacją poza opiekuńczymi murami naszej uczelni. To była ogromna przyjemność zobaczyć swój projekt na tak dobrze przygotowanej wystawie, pomiędzy wieloma świetnymi konceptami. Konkurs umożliwił mi wymianę doświadczeń z projektantami bardzo różnych dyscyplin. Ogromne zainteresowanie i nagroda główna w konkursie zachęciły mnie do kontynuowania prac nad tym projektem. Dzięki zainteresowaniu mediów i licznym publikacjom otrzymałem zaproszenia na kolejne wystawy w Kolonii i Eindhoven. Poza tymi wszystkimi wspaniałymi wrażeniami, rozmowami i rodzącymi się nowymi szansami pojawiła się też kredka z łódzkiej ziemi do mojej kolekcji jako wspomnienie tego świetnego Festivalu”.

Projekty do konkursu make me! można zgłaszać do 2. marca 2018. Prace będą ocenianie przez jury dwuetapowo. W tegorocznej edycji jury w składzie: Agnieszka Jacobson-Cielecka, prof. Czesława Frejlich, Daniel Zieliński, Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski (Malafor), Paweł Grobelny i Michał Piernikowski, na podstawie przesłanych formularzy, wybierze około 20 najlepszych projektów, które będą prezentowane podczas Festivalu na wystawie pokonkursowej (poznamy je 19 marca). Uroczysty finał konkursu i wręczenie nagród odbędą się 19 maja podczas gali otwarcia Festivalu. Formularz zgłoszeniowy należy wypełnić na stronie http://makeme.lodzdesign.com/pl/formularz-zgloszeniowy/, tam też znajdują się wszystkie szczegółowe informacje dotyczące konkursu