Święto języków obcych w II LO

837

16 marca w sali gimnastycznej II LO odbyła się uroczysta gala podsumowująca VI Powiatowy Konkurs Recytatorski w Językach Obcych, podczas której wręczone zostały nagrody oraz  mogliśmy posłuchać występów nagrodzonych laureatów.

Konkurs został objęty patronatem Starosty Tomaszowskiego – Mirosława Kuklińskiego, Prezydenta Miasta – Marcina Witko, Dziennika Łódzkiego, Tomaszowskiego Informatora Tygodniowego, Radia Fama oraz Kina Helios. Bardzo cenne  nagrody o wartości 500 zł ufundował Zarząd Starostwa Powiatowego, atrakcyjne nagrody przyznały również Urząd Miasta oraz Kino Helios.

Uroczystość prowadzili mgr Katarzyna Ostalska – opiekunka Samorządu Uczniowskiego oraz jego przedstawiciel – Mateusz Kabziński, a nad całością uroczystości czuwała klasa II m-ch. Oprócz laureatów i ich opiekunów w gali wzięła również udział Pani Beata Stańczyk – Naczelniczka Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim. W swoim wystąpieniu gratulowała laureatom oraz ich opiekunom, podkreślając zasadność organizacji tego typu konkursu, który nie tylko rozwija umiejętności interpersonalne i recytatorskie w językach obcych, lecz jest także świetnym przykładem dbałości o „słowo mówione”.

Całą uroczystość uświetniły występy niezwykle utalentowanych uczennic II LO. Mogliśmy posłuchać rewelacyjnych dziewcząt z zespołu „ Pure Gold” , Julii Telus z I men oraz Anny Żyłki z II m-ch, które zaprezentowały swoje niesamowite umiejętności wokalne, wykonując utwory w językach angielskim, niemieckim oraz rosyjskim.

Od początku istnienia konkurs cieszy się ogromną popularnością wśród uczniów szkół gimnazjalnych, jak i ponadgimnazjalnych. Tak było i w tym roku. Młodzi recytatorzy ubiegali się o nagrody w dwóch kategoriach: szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, rywalizując w trzech kategoriach językowych; angielskim, niemieckim i rosyjskim.

Myślą przewodnią tegorocznej edycji konkursu było hasło „Nowa wspaniała Europa”,  które nawiązuje do obecnej sytuacji geopolitycznej w czasach zmieniającej się Unii Europejskiej oraz tak zwanego Brexitu czyli opuszczenia Unii przez najbardziej wpływowy kraj anglosaski – Wielką Brytanię. Tytuł „ Nowa wspaniała Europa” zainspirowany jest też powieścią brytyjskiego pisarza Aldousa Huxley’a  „ Nowy wspaniały Świat”. Cytując autora: „Szczęśliwi ludzie to tacy, którzy nie są świadomi lepszych i większych możliwości, żyją we własnych światach odpowiednio skrojonych do ich predyspozycji”.

Nie trzeba zapewne podkreślać faktu i prawdy oczywistej, iż w obecnych czasach znajomość języków obcych jest niezbędna. Ze względu na położenie naszego kraju bardzo pożyteczna jest znajomość języka niemieckiego oraz rosyjskiego. Natomiast język angielski staje się, a właściwie stał się już językiem komunikacji wspólnym dla ludzi na całym świecie, często też określanym z łaciny współczesnym lingua franca.

My w naszym liceum sami uczymy się tych wszystkich języków i wspieramy ich naukę wśród naszych kolegów i koleżanek z innych szkół właśnie poprzez  między innymi organizację tego konkursu.

W kategorii język angielski gimnazjum wyróżnieni zostali: Patrycja Gierzkowska z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lubochni, Oliwia Strzechowska z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 10 w Tomaszowie Maz. oraz Adam Radzynski ze Szkoly Podstawowej nr 12.. Trzecie miejsce zajeła Wiktoria Miłkowska ze Szkoły Podstawowej nr 8, drugie miejsce Maja Kuniecka z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 8 oraz Julia Sikora ze Szkoły Podstawowej nr 3. Zwycięzcą w tej kategorii został Tomasz Bober ze Szkoły Podstawowej w Osiedlu Niewiadów.

W kategorii język angielski szkoły ponadgimnazjalne wyróżnienie zdobyła Monika Kmita z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 8, trzecie miejsce zajęła Karolina Śliwińska z I LO w Tomaszowie Maz., drugie miejsce Anna Ruszczyszyn z I LO w Tomaszowie Maz.. Zwycięzczami zostali uczniowie II LO Adam Szymczyk oraz Michał Czarniecki – obaj z II LO.

W kategorii język niemiecki gimnazjum wyróżnienie zdobyła Martyna Drzazga Zespół Szkolno Przedszkolny w Komorowie, trzecie miejsce Weronika Kowalska z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 9, drugie miejsce Jakub Kafar z tej samej szkoły, a pierwsze Wiktoria Freus również z tej samej szkoły.

W kategorii język niemiecki szkoła ponadgimnazjalna wyróżnienie zdobyła Ewelina Koch z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6, trzecie miejsce zdobyła Aleksandra Janicka z II LO, a drugie miejsce Mikołaj Sygitowicz II LO w Tomaszowie Maz.

W kategorii język rosyjski szkoła gimnazjalna drugie miejsce zdobyła Julia Sikora z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 10, a pierwsze Katarzyna Michoń ze Szkoły Podstawowej nr 10

W kategorii język rosyjski szkoła ponadgimnazjalna wyróżnienie otrzymał Adam Pierzchała z I LO, trzecie miejsce Katarzyna Fiderek z II LO, drugie miejsce Robert Krakowiak z II LO, pierwsze miejsce Kinga Kowalska z II LO.

Członkowie jury podkreślają, iż poziom zaprezentowanych umiejętności recytatorskich, a przede wszystkim interpretacyjnych był bardzo wysoki. Jeszcze raz gratulujemy laureatom i ich opiekunom i dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i spróbowali sił w naszym konkursie. Za rok następna edycja konkursu, na którą już dziś serdecznie zapraszamy.

Źródło: II LO im. S. Żeromskiego