Mieszkanie – wszystko, co powinieneś wiedzieć przed zakupem

1073

Zakup mieszkania to jeden z bardziej stresujących, ale i radosnych momentów w życiu każdej rodziny. Własne lokum to centrum rodzinnego życia, oaza, w której można schować się w gorszych chwilach przed światem. To miejsce, z którym się identyfikujemy. Zobacz, co powinieneś wiedzieć przed zakupem mieszkania.

Kwestie kredytu mieszkaniowego

Obecnie około 50% kupujących finansuje mieszkanie kredytem. Druga połowa posiłkuje się gotówką. Jeśli należymy do tej pierwszej grupy, musimy zwrócić się do banku z wnioskiem o kredyt. Warto zawczasu zadbać o swoją zdolność kredytową – regulować stałe opłaty na czas, spłacać raty i wszelkie zobowiązania. Wówczas dla banku jesteśmy wiarygodnymi i wypłacalnymi klientami. W ocenie naszej zdolności kredytowej duże znaczenie ma również nasza sytuacja zawodowa, tzn. ile miesięcznie zarabiamy, a także to, czy na naszym utrzymaniu pozostają jakieś osoby, na przykład dzieci. Szeroki wybór mieszkań oferuje profitdevelopment.com.pl.

Wysokość raty i czas spłaty kredytu

Decydując się na zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego, mierzmy siły na zamiary. Pożyczajmy od banku tyle pieniędzy, aby całkowita kwota miesięcznej raty wynosiła maksymalnie 50% naszego przychodu. Jeśli mamy taką możliwość, nadpłacajmy raty i dbajmy o ich terminowe spłacanie. Najlepiej zdecydujmy się też na kredyt w walucie, w której zarabiamy. Pamiętajmy, że wraz z podniesieniem stóp procentowych zwiększeniu mogą ulec również kwoty naszych zobowiązań wobec banku. W wielu sytuacjach korzystniejsze jest zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego na krótszy okres – wówczas zapłacimy bankowi mniej odsetek. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, dobrze przeanalizujmy swoją sytuację finansową.

Wybór mieszkania i lokalizacja

Choć na rynku mieszkaniowym wciąż jest więcej zainteresowanych zakupem aniżeli wolnych mieszkań, wybór idealnego dla nas lokum nie jest wcale prostą sprawą. Wysokie ceny za metr kwadratowy wiążą się z szeregiem wyrzeczeń przez wiele lat. Niemniej istotny jest wybór lokalizacji mieszkania, dzięki której będziemy mogli sprawnie poruszać się po głównych miejscach naszej aktywności życiowej.