Pizza daniem dla dzieci? Tak, ale pod pewnymi warunkami

1042

Szukasz pomysłu na obiad dla dzieci? Pizza to zawsze dobra propozycja, która przypadnie do gustu nawet największemu niejadkowi. Chociaż takie danie może kojarzyć się z fast foodem, może być zdrowe i pożywne. Wystarczy, że zamawiana przez Ciebie pizza w lokalu takim jak np. Maxi Pizza będzie spełniała kilka ważnych warunków. Poznaj je wszystkie.

Pizza jest bardzo uniwersalnym daniem, które smakuje właściwie każdemu. Jest to zasługą m.in. pysznego drożdżowego ciasta oraz możliwości doboru składników według własnego uznania. I właśnie ta ostatnia cecha sprawia, że pizza zamawiana m.in. w Maxi Pizzy czy innej pizzerii może okazać się dobrym daniem dla dzieci.

Cienkie ciasto

Klasyczne ciasto na pizzę przyrządzane jest ze specjalnej mąki typu włoskiego. Chociaż lepszym wyborem byłaby mąka pełnoziarnista, mąka pszenna nie jest zła.

Pamiętaj jednak, aby dziecku zamówić pizzę na cienkim cieście zamiast na grubym. Dzięki temu takie danie będzie m.in. mniej kaloryczne.

1. Tylko sos pomidorowy

Zamawiając pizzę dla pociechy, warto zdecydować się na wariant z sosem pomidorowym. Przyrządzany ze świeżych pomidorów (a nie koncentratu pomidorowego!) jest znacznie mniej kaloryczny i dużo zdrowszy w porównaniu np. z sosem śmietanowym.

2. Wybieraj warzywne dodatki

Warzywa są ważnym elementem codziennej diety, dostarczając cenne składniki odżywcze. Problem w tym, że wiele dzieci niechętnie sięga po tego rodzaju produkty spożywcze. Pizza może być więc dobrym pomysłem na „przemycenie” brokułów, papryki, pomidora czy innych dodatków.

Zamawiając pizzę, skuś się na wersję wegetariańską, w której dominują warzywa będące bombą witaminową. Brokuły, kalafior, kukurydza, papryka, ogórek, pomidor, rukola, szparagi – to tylko kilka możliwości, dzięki którym pizza będzie nie tylko smaczna i zdrowa, ale również atrakcyjna wizualnie.

3. Kurczak zamiast wieprzowiny

Aby pizza była pożywna, nie warto rezygnować z mięsnych dodatków. Niech to będą jednak kawałki kurczaka, a nie szynka czy innego rodzaju mięso wieprzowe. Drób jest nie tylko mniej kaloryczny, ale dostarcza większą ilość cennego dla maluchów białka.

4. Zrezygnuj z dodatkowych sosów

Klasyczna włoska pizza nie uznaje innych sosów niż sos pomidorowy, którym smarowany jest wierzch surowego ciasta. Podając dziecku takie danie na obiad, powinnaś podążać tropem tradycji. Nie ma potrzeby smarowania wierzchu każdego kawałka majonezowym sosem czosnkowym czy innym sosem na bazie śmietany – to dodatkowe, zbędne kalorie.
W pizzy spożywanej przez dzieci nie ma nic złego. Często jest to bardziej wartościowe danie niż frytki z nuggetsami smażonymi na głębokim tłuszczu. Najważniejsze jest to, by wybrać odpowiednie dodatki – takie, które będą zdrowe i jednocześnie wpłyną na walory zamawianej pizzy.