Najważniejsze zalety obróbki CNC

529

Obróbka CNC jest współcześnie wykorzystywana w każdej branży związanej z produkcją. Ogromne zastosowanie jest pokłosiem wielu zalet jakie ze sobą niesie.

Zbiór owych korzyści nazywamy automatyką przemysłową, która wykorzystuje najnowsze technologie do przyspieszenia procesu produkcyjnego. Jedną z kluczowych gałęzi automatyki przemysłowej jest technologia

Jakie zalety ma obróbka CNC?

Najważniejszym walorem obróbki CNC jest ogromna precyzja. Niezwykle wysoki poziom uwzględniający nawet najdrobniejsze detale pozwala stworzyć produkt idealny z założeniami projektu, co jest niemożliwe w przypadku metod konwencjonalnych, czyli ręcznych.

Metalworking CNC milling machine. Cutting metal modern processing technology. Small depth of field. Warning – authentic shooting in challenging conditions. A little bit grain and maybe blurred.

Co istotne – precyzja wykonania ma charakter seryjny i dotyczy nawet najdrobniejszych elementów. Obróbka CNC wiąże się zatem z wielokrotnym wykonaniem identycznych elementów, dlatego zmniejsza się ryzyko powstania błędów seryjnych oraz pojedynczych, co tym samym zmniejsza ryzyko strat finansowych. Dotyczy to praktycznie każdego rodzaju materiału – drewna, metalu, a nawet tworzyw sztucznych. W ten sposób oszczędzamy materiał na którym pracujemy minimalizując ilość odpadów, a więc nasza praca staje się znacznie bardziej wydajna.

Kluczową zaletą obróbki CNC jest połączenie szybkości oraz precyzji – szczegółowo wykonane elementy podlegają błyskawicznemu procesowi produkcyjnemu. Jego szybkość jest wówczas kilkukrotnie większa, niż w przypadku tradycyjnych metod ręcznych. W konsekwencji możemy produkować więcej, szybciej i co istotne – taniej. Za owymi zaletami w dużej mierze stoi możliwość pracy na kilku osiach, dzięki czemu zastosowanie technologii CNC jest naprawdę szerokie i dotyczy sektorów rynkowych związanych z motoryzacją, rolnictwem, a także przemysłem mechanicznym.

Minusy obróbki CNC

Nie ma rozwiązań idealnych i dotyczy to także tytułowej technologii. Jedną z najbardziej uciążliwych wad CNC jest fakt, iż do efektywnego działania potrzebujemy specjalnego projektu uwzględniającego nie tylko efekt ostateczny produkcji, ale także jej mechanizm. W tym celu należy wykorzystywać oprogramowanie typu CAD, a jego opracowanie wymaga już nietuzinkowej i niezwykle fachowej wiedzy. Oprogramowanie CNC dostępne jest w sklepie EBMiA.pl – https://www.ebmia.pl/sterowanie-maszyn-oprogramowanie-c-287_34.html Inna rzecz, że inwestycja w najnowszą technologię – zarówno systemy, oprogramowania, jak i maszyny i urządzenia to również wysoki koszt. Inwestycja ta oczywiście w pewnym momencie nam się zwróci, jednak dla wielu firm – zwłaszcza niewielkich jest ona niemożliwa do realizacji. CNC niesie ze sobą również pewne ograniczenia – w tym przypadku jest to ograniczona pula materiałów oraz ograniczenie pola obróbki.

Pomimo kilku wad technologia CNC wciąż stanowi gwarant dynamicznego rozwoju wielu przedsiębiorstw. Warto inwestować w innowacyjne rozwiązania, bo tylko one na współczesnym rynku umożliwiają prestiż, a także zwiększone zyski.

Artykuł przygotował sklep techniczno-narzędziowy EBMiA.pl oferujący czujniki do maszyn CNC – https://www.ebmia.pl/automatyka-czujniki-c-197_1022.html