Plac Kościuszki: dowiedz się jak poprawnie rozpalać w piecu (pokazy)

840

Autor: Urząd Miasta Tomaszowa Mazowieckiego

Pokaz palenia węglem w piecu metodą od góry odbędzie się 9 lutego (sobota) na pl. Kościuszki. Swoją wiedzą dzielić się będzie mistrz kominiarski Dawid Rusek, syn Tomasza Ruska wiceprezesa Krajowej Izby Kominiarskiej. Podczas pokazu nie zabraknie także konkursów z nagrodami. Spotkanie odbywać się będzie między 10 a 13.

Pokaz ma uświadomić korzyści jakie płyną dla środowiska i ludzi przy prawidłowym sposobie palenia. Palenie od góry, pozwala ograniczyć zużycie węgla o 30 procent, a jednocześnie znacząco eliminuje emisję trujących gazów, które powstają podczas jego spalania.

W dwóch tego samego typu piecach typu „koza” rozpalone zostanie to samo drewno  i wsypany ten sam węgiel. Różnica będzie polegała tylko na sposobie ułożenia surowca.


Będzie można zobaczyć bardzo dużą różnicę w jakości uwalnianego się dymu. Metoda polecana jest przez Ministerstwo Środowiska.

W trakcie pokazu będzie można obejrzeć min. piece na pelet, oraz dowiedzieć się o alternatywnych sposobach ogrzewania.  Udzielane będą również informacje:
– o warunkach dofinansowania w ramach programu czyste powietrze,
– jak przygotować i modernizować stare i nowe domy by zużywały jak najmniej energii (pompy ciepła, fotowoltaika, kotły i piecyki na bio masę – jako alternatywa dla paliw stałych (węgiel).

Spotkanie organizuje Dawid Rusek z kominiarskie.com. W działania włącza się również Straż Miejska, Straż Pożarna oraz Urząd Miasta.