„Dzień Przedsiębiorczości” w tomaszowskiej komendzie

616

Autor: KPP

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim w ramach XVI edycji „Dnia Przedsiębiorczości’ – programu organizowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, zorganizowali kilkugodzinne zajęcia dla grupy uczniów z tomaszowskich szkół ponadgimnazjalnych. Zajęcia miały charakter praktycznego zapoznania z policyjnym zawodem.

Ideą programu jest edukacja młodych ludzi i umożliwienie im ( w tym przypadku) zapoznania się ze specyfiką policyjnej służby, pozyskanie informacji o wymaganym wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania świadomie wybranego zawodu. Zajęcia z ,,praktykami” przyczyniają się do bardziej świadomego wyboru dalszej ścieżki edukacji a w dalszej perspektywie kariery zawodowej.

20 marca 2019 roku w ramach otwartych zajęć, w których udział wzięli uczniowie z tomaszowskich szkół tj. II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Jana Pawła II, młodzi ludzie którzy niebawem staną przed trudnym wyborem dalszej drogi edukacji a w konsekwencji również wyboru zawodu, mieli możliwość zapoznania się z policyjnym fachem ,,z bliska”.

W trakcie pogadanek prowadzonych przez policyjnych profilaktyków st.asp. Agnieszkę Jankowską i asp. Joannę Besztak uczestnicy spotkania dowiedzieli się przede wszystkim na czym polega praca policjantów w Zespole ds. Nieletnich i Patologii, ale również czym charakteryzuje się służba na innych policyjnych stanowiskach. Młodzi ludzie dowiedzieli się, że policja oferuje również pracę na stanowiskach cywilnych.

Ponadto, w trakcie wizyty niecodzienni gości zobaczyli jak wygląda strzelnica, gdzie policyjny instruktor wyszkolenia strzeleckiego mł.asp. Sebastian Gwiazda przekazał wiedzę z zakresu podstawowych zasad bezpieczeństwa jakie obowiązują na tego typu obiektach, pokazując jednocześnie wybrane jednostki broni będące na wyposażeniu tomaszowskich policjantów, co wzbudziło dużą ciekawość uczestników spotkania.

W trakcie kilkugodzinnych praktyk uczniowie spotkali się również, z Zastępcą Komendanta Powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim mł. insp. Wojciechem Tatarem oraz Oficerem Prasowym tomaszowskiej komendy asp.Grzegorzem Stasiakiem. Pozyskali pełny zakres informacji o wymaganym w policyjnej służbie wykształceniu, umiejętnościach oraz niezbędnych predyspozycjach. Zapoznano ich ze szczegółami rekrutacji kandydatów aplikującymi o przyjęcie do służby w Policji. Wytłumaczono jakie dokumenty należy przedłożyć podczas rekrutacji oraz jakie wymagania należy spełnić podczas testu sprawności fizycznej.

Mundurowi odpowiadali na wszystkie pytania zaciekawionych policyjnym fachem nastolatków. Całość spotkania przebiegała w miłej i przyjaznej atmosferze.

Jesteśmy przekonani, że spotkanie z policjantami i pracownikami tomaszowskiej komendy pozytywnie wpłynie na podjęcie przez młodych ludzi trafnej decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacji, a w konsekwencji przynajmniej część z nich swoją przyszłość i karierę zawodową, zwiąże właśnie z policyjnym mundurem.