Pułkownik Antoni Mosiewicz patronem nowego ronda

556

Autor: UM

Radni Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego ustanowili śp. pułkownika Antoniego Mosiewicza patronem ronda u zbiegu ulic: Św. Antoniego, Mazowieckiej i gen. Władysława Sikorskiego. Wniosek w tej sprawie do Biura Rady Miejskiej złożył prezydent Marcin Witko.

Dr inż. płk Antoni Mosiewicz  urodził się we wrześniu 1913 roku. Zmarł w nocy z 31 maja na 1 czerwca 2018 roku w wieku 104 lat.  Ogromny wpływ na losy pułkownika wywarła II Wojna Światowa. W momencie jej wybuchu był 26 – letnim oficerem Wojska Polskiego. Podczas kampanii wrześniowej walczył m.in. o twierdzę Brześć i brał udział w działaniach w rejonie Krzemieńca, Poczajowa i Lwowa. Jego oddział został wzięty do niewoli sowieckiej, a sam pułkownik trafił do gułagu w Szepietowie, z którego udało mu się uciec i przedostać do Rumuni. Tam dostał propozycję porzucenia ogarniętej wojną Europy i wyjazdu do Stanów Zjednoczonych. Nie zdecydował się jednak na to, przedarł się do Paryża i wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych we Francji.

W 1943 roku, na własne życzenie, wraz z 2000 innych polskich żołnierzy pułkownik Mosiewicz został przeniesiony do Egiptu i wcielony do 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez generała Władysława Andersa – jako kapitan 2. kompanii artylerii przeciwlotniczej, uczestniczył w wyzwalaniu Włoch, w których później osiadł na stałe. Walczył m.in. nad rzeką Sangro i Rapido, pod Monte Cassino, na linii Gustawa, linii Gotów, w Północnych Apeninach, nad rzeką Senio, uczestniczył również w bitwach o Równinę Lombardzką. Brał udział w wyzwoleniu Ankony i Bolonii.

W 1947 roku wyemigrował wraz z rodziną do Argentyny, tam pracował jako robotnik, później brygadzista w wojskowej fabryce lotniczej w Cordobie, by w końcu założyć własną fabrykę. W 1953 roku wrócił do Włoch. Firma założona przez Antoniego Mosiewicza  stała się jedną z czołowych firm na świecie zajmujących się projektowaniem i budową chłodni kominowych i wentylatorowych oraz kondensatorów powietrza.

FOTO

Rodzina pułkownika jest nierozerwalnie związana z Tomaszowem Mazowieckim – zarówno rodzice jak i siostry oraz bracia mieszkali i zmarli w naszym mieście. Do dziś Tomaszów Mazowiecki zamieszkują ich potomkowie.

\

Antoni Mosiewicz został odznaczony nagrodą im. Kwiatkowskiego z okazji Światowej Konferencji Gospodarczej Polonii za wybitne zasługi w rozwoju przemysłu w Polsce i na świecie, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za osiągnięcia w pracy zawodowej i działalność społeczną oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP.

Nazwa ronda upamiętni postać pułkownika, który bez wątpienia zasłużył się Polsce i jest związany z naszym miastem. Wpłynie też na poszerzenie wiedzy tomaszowian o wybitnych Polakach związanych z Tomaszowem Mazowieckim, co jest ważne zwłaszcza w kontekście młodzieży i promowania działań związanych z lokalnym patriotyzmem.