Światowy Dzień Czytania Tolkiena 2019

496

Autor: MBP Oddział dla Dzieci i Młodzieży

25 marca jest obchodzony jako Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Zapoczątkowało je The Tolkien Society i jest obchodzone nieprzerwanie już od 2003 roku. 

John Ronald Reuel Tolkien (ur. 3 styczeń 1892, zm. 2 wrzesień 1973) brytyjski pisarz, profesor filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na Uniwersytecie Oksfordzkim. Autor wielu powieści fantastycznych, a także wielu wierszy czy publikacji akademickich. Najbardziej znany z „Hobbita” i „Władcy Pierścieni”, które doczekały się adaptacji filmowych w reżyserii Petera Jacksona, a także „Silmarillionu” i „Niedokończonych opowieści”, zredagowanych już po śmierci autora przez jego syna – Christophera Tolkiena.

Jego najbardziej znany i doceniany Władca Pierścieni bynajmniej nie jest tylko sześcioksięgiem z banalną i stereotypową walką dobra ze złem, ale przede wszystkim jest piękną opowieścią o przyjaźni i dalekiej wyprawie w której pokonujemy swoje przeciwności.

23 marca w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży oraz Stowarzyszeniem „Topory” i czytelnikami uczciliśmy Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Prezes stowarzyszenia „Topory” pan Sebastian Wawrzyńczyk przypomniał życiorys pisarza jak również historię powstania Hobbita i Władcy Pierścieni. Każdy z uczestników spotkania mógł podzielić się informacjami na temat życia J. R. R. Tolkiena jak i ciekawostkami z powstawania jego najsłynniejszych dzieł. Przy obchodach Światowego Dnia czytania Tolkiena nie zabrakło okazji do porozmawiania z czytelnikami na temat literatury fantasy i jaki wpływ na dzisiejszą literaturę miał sam Tolkien. Przy okazji spotkania Stowarzyszenie „Topory” zaprezentowało gry planszowe, które cieszyły się dużym zainteresowaniem naszych gości.

W spotkaniu uczestniczyła młodzież ze szkoły podstawowej nr 12.