Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci 2019

523

Autor: MBP Tomaszów Mazowiecki

W dniu 04.04 br. Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tomaszowie Mazowieckim świętował ten dzień z przedszkolakami z Niepublicznego przedszkola „Promyczek”, „Antoś”, „Tomaszek” oraz z przedszkolakami z 17 i 2. Gościliśmy również panią dyrektor przedszkola nr 20 Ewę Kamińską.
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony jest od 1967 r. dzień ten ustanowiony jest 2 kwietnia na pamiątkę urodzin duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena celem rozpowszechniania książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.

W tomaszowskiej bibliotece spotkanie z książkami dziecięcymi rozpoczęliśmy od przybliżenia dzieciom dlaczego książki są ważne w naszym życiu. Wystarczy pomyśleć chociażby o klasycznych utworach dla dzieci, Baśnie Jakuba i Wilhelma Grimm – opowieści napisane przez dwóch rodzonych braci zauroczonych legendami i podaniami ludowymi. Zachęcamy również do czytania współczesnych pisarzy tworzących dla dzieci, których nie brakuje w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży. Wspieramy czytanie najmłodszym i celebrowanie zwyczaju wspólnej lektury. Dzieci z przedszkola nr 20 by uczcić Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej zainscenizowały dla wszystkich gości w bibliotece baśń pt. „Kopciuszek” na podstawie bajki Jana Brzechwy.
Małych aktorów przygotowały nauczycielki p. Aneta Fijałkowska i p. Ewa Dziubałtowska pomagała w przygotowaniu dzieci p. Ewelina Gawęda.