Spotkanie autorskie z Teresą Lipowską

1110

Autor: MBP Tomaszów Mazowiecki

25. maja o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Mazowieckim gościła aktorkę filmową i teatralną – Teresę Lipowską.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu Dyskusyjnych Klubów Książkowych realizowanego z Programu Operacyjnego „Promocja Czytelnictwa”. Rozmowę poprowadziła doktor socjologii, terapeuta, autorka książek a prywatnie dobra znajoma gwiazdy Pani Monika Mularska-Kucharek. Spotkanie autorskie związane było z promocją książki „Nad rodzinnym albumem. Teresa Lipowska w rozmowach z Iloną Łepkowską.”

W niezwykle ciepłej i luźnej atmosferze przybyli licznie tomaszowianie mogli usłyszeć o genezie powstania tej pełnej wspomnień publikacji. Wiele miejsca w swojej opowieści Teresa Lipowska poświęciła małżeństwu przypominającemu „połówki jabłka o dwóch różnych kolorach”. Bardzo ciepło wypowiadała się o kochającym mężu, niełatwych początkach związku, kompromisach i dojrzałej miłości.

Teresa Lipowska choć wystąpiła w blisko stu pięćdziesięciu przedstawieniach teatralnych, ponad siedemdziesięciu filmach i wielu spektaklach radiowych, to właśnie rolą serialową w „M jak miłość” podbiła serca widzów w Polsce i za granicą. Bohaterka wieczoru opowiadała wiele o profitach płynących z popularności. Usłyszeliśmy wiele anegdot o niecodziennych ale sympatycznych spotkaniach z wielbicielami. Aktorka wspominała również kulisy castingu do roli Barbary Mostowiak. Przyznała, że w pracy na planie serialu nie musi wzbijać się na wyżyny aktorskie, ponieważ charakterologicznie przypomina graną postać i żartobliwie dodała „jestem dobra z natury”. Z rozbrajającą szczerością zdradziła, że marzy się jej „czarny charakter”, a rola „ciepłej kluski” być może przysparza popularności ale nie jest wymagająca.

W wypowiedziach gościa przewijał się często motyw optymizmu i właściwego nastawienia. Pani Teresa przyznała, że zawsze stara się cieszyć z tego, co przynosi jej życie, ponieważ nauczyła ją tego mama. Z domu rodzinnego wyniosła również otwartość na ludzi i ciekawość świata. Bohaterka wieczoru namawiała obecnych na spotkaniach seniorów, aby mimo różnych niedogodności starali się zadbać o siebie, często wychodzić z domu i spotykać z ludźmi. Teresa Lipowska radziła też, by nie wstydzić się okazywania uczuć, ciepłych słów, wiele także mówiła o potrzebie romantyzmu.

Przybyli na spotkanie (około 90 osób) mieli okazję zadać gościowi kilka pytań. Wśród widzów znalazły się osoby śledzące karierę aktorki, znające doskonale wiele ról teatralnych i dramatycznych. Padły również pytania o zagraniczne wojaże. Pani Teresę szczególnie wzruszyło pytanie jednego z młodszych widzów o to, jak pokonać wstyd i strach przed byciem romantycznym.

Jak zwykle, w czasie spotkania, tomaszowianie mieli okazję zakupić książki obu Pań, zrobić pamiątkowe zdjęcie czy zdobyć cenne autografy. Pani Teresa Lipowska okazała się niezwykle ciepłą, pełną humoru, życzliwości i dystansu do siebie osobą.