Apel o zachowanie ostrożności podczas wypraw do lasu

320

Autor: KPP Tomaszów Mazowiecki

W dniu 29 lipca dyżurny tomaszowskiej komendy otrzymał telefoniczne od czternastoletniego chłopca, który zagubił się wraz ze swoją babcią na terenie kompleksu leśnego w miejscowości Swolszewice. W wyniku szybkiej interwencji policjantów w krótkim czasie udało się odnaleźć zagubione osoby, którym na szczęście nic się nie stało.

Jak ustalono babcia z wnuczkiem wypoczywali w jednym z ośrodków w pobliżu Zalewu Sulejowskiego. Chcąc skrócić sobie drogę ze sklepu postanowili wrócić do ośrodka leśną dróżką, lecz stracili orientację w trenie i zagubili się. Szukając pomocy postanowili wezwać partol policji. W miejscu tym apelujemy o zachowanie rozwagi i ostrożności podczas wyjść do lasu.

Okres wakacyjny to szczególny czas dla całej rodziny. W lipcu i sierpniu wielu z nas wypoczywa na urlopach spędzając czas nad wodą, w górach czy w lesie. Część dzieci i młodzieży spędzając wakacje w domu wypełnia sobie czas zabawą w jego okolicy. Towarzyszące wypoczynkowi odprężenie sprawia jednak, że niejednokrotnie zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Chcąc uniknąć wakacyjnych zagrożeń pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Zaplanuj wycieczkę z głową
 

Idąc do lasu pamiętaj, że łatwo w nim zabłądzić. Dlatego przed wycieczką koniecznie spójrz na mapę. Zaplanuj trasę wcześniej i oceń realnie swoje możliwości. Zabierz ze sobą urządzenie z GPS lub tradycyjną mapę. Korzystaj ze znakowanych szlaków turystycznych. Pamiętaj o odpowiednim ubiorze, w tym zakrytych, najlepiej wysokich butach.

Czy można rozpalić ognisko w lesie
 

Pamiętaj, że w lesie i jego pobliżu nie wolno używać ognia. A ognisko wolno palić tylko w miejscach do tego wyznaczonych – po uzgodnieniu z miejscowym leśniczym, który wyda specjalne, czasowe pozwolenie.

Dlaczego to takie ważne? Bo gdy służby leśne obserwują las z wież, mogą wziąć twoje ognisko za pożar i wezwać na miejsce straż pożarną.

Warto też wiedzieć, że informacje o stopniu zagrożenia pożarowego można śledzić na stronie Lasów Państwowych.

Patrz na tablice informacyjne
 

W lesie znajdziesz specjalne tablice informacyjne. A na nich ostrzeżenia o ewentualnych zagrożeniach lub o objęciu części lasu zakazem wstępu. Nie lekceważ tych informacji.

Uważaj na dzikie zwierzęta
 

W lesie możesz natrafić na różne gatunki zwierząt i roślin. Pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności w sytuacji spotkania dzikiego zwierzęcia. Najlepiej spokojnie oddalić się na bezpieczną odległość, a agresywne zachowanie zwierząt zgłosić leśnikom.

Gdy znajdziesz ranne zwierzę, powiadom o tym urząd gminy lub służby leśne.

W lesie zwróć też uwagę na tzw. tereny zamknięte np. strzelnice oraz poligony i bazy wojskowe. Nie zbliżaj się do terenów oznaczonych jako objęte zakazem wstępu.

Sport w lesie
 

Las to doskonałe miejsce na wypoczynek i aktywność fizyczną. Sprawdź leśne trasy biegowe, rowerowe i inne szlaki turystyczne na stronie Lasów Państwowych.

Życzymy słonecznych i bezpiecznych wakacji!