Zapraszamy na Piknik Militarny w Skansenie

1018

Autor: Skansen Rzeki Pilicy

W dniu 18 sierpnia (niedziela) w godz. 12-19 odbędzie się w Skansenie Rzeki Pilicy (filii Miejskiego Centrum Kultury) w Tomaszowie Maz. wyjątkowo atrakcyjny Piknik Militarny.

Kulminacyjnym punktem wydarzenia będzie inscenizacja historyczna w wykonaniu rekonstruktorów z SRH „Batalion Tomaszów” (współorganizatora imprezy) pn. „Atak partyzantów Armii Krajowej na oddział Wehrmachtu – 1944”. Nawiązuje ona do przypadającej w tym roku 75. rocznicy Akcji „Burza” i udziału w niej 25 Pułku Piechoty Armii Krajowej. Służyło w nim kilkudziesięciu tomaszowian z dowódcą pułku mjr Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak” na czele. Warto przypomnieć, że jest on patronem Jednostki Strzeleckiej nr 1002 z Tomaszowa Maz., która jest również współorganizatorem Pikniku Militarnego w Skansenie. W trakcie inscenizacji pokazany zostanie atak partyzantów na żołnierzy Wehrmachtu i pojazdy niemieckie z użyciem strzelającej broni rekonstrukcyjnej i efektów specjalnych.

Sylwetki tomaszowian służących w 25 PP AK zostaną przybliżone na wystawie plenerowej poświęconej tym bohaterskim żołnierzom walczącym o wolność Ojczyzny. Wielu z nich walczyło dalej po zakończeniu II wojny światowej z komunistami, co zostanie pokazane na wystawie poświęconej Żołnierzom Wyklętym ziemi tomaszowskiej.

W Pikniku Militarnym wezmą udział żołnierze 25. Brygady Kawalerii Powietrznej oraz 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zaprezentują oni nowoczesne wyposażenie oraz uzbrojenie używane obecnie na polu walki. Będzie się można dokładnie zapoznać z różnymi rodzajami broni, a co najważniejsze, porozmawiać z żołnierzami, z których wielu to weterani misji w Iraku czy Afganistanie. Swoje stanowisko z bardzo ciekawą ofertą będzie miała Wojskowa Komenda Uzupełnień z Tomaszowa Maz. Wszystkie te działania nawiązują do programu Ministerstwa Obrony Narodowej „Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej” promującego służbę w Wojsku Polskim.

Historię II wojny światowej poznawać będzie można w „obozowisku” Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Batalion Tomaszów”. Tomaszowscy rekonstruktorzy, którzy od wielu lat uczestniczą w skansenowych inscenizacjach, zapoznają zainteresowanych z bronią i wyposażeniem wojskowym używanym przez żołnierzy walczących 75 lat temu armii.

Stowarzyszenie „Klub Pancernych” organizowało będzie pokazy jazdy słynnego czołgu T-34. Przypomnijmy, że przybył on do Skansenu kilka lat temu jako depozyt Muzeum Wojska Polskiego z Warszawy. Został tutaj odrestaurowany, pomalowany i uruchomiony! Skansenowi „pancerni”, oprócz uruchomienia czołgu (co godzinę), będą udzielać zainteresowanym informacji o tym najpopularniejszym niegdyś czołgu II wojny światowej.

Bardzo dużo atrakcji przygotowała Jednostka Strzelecka nr 1002 z Tomaszowa Maz., która już po raz kolejny bierze udział w Pikniku Militarnym w Skansenie. „Strzelcy” przygotują m.in. warsztaty minerskie, na których będzie można nauczyć się posługiwania wykrywaczem min. Warsztaty zakończone będą znalezieniem łuski i wręczeniem wojskowego upominku dla najlepszych „saperów”.

Ponadto tomaszowscy „Strzelcy” zorganizują przejażdżki samochodem wojskowym typu Honker oraz „strzelnicę” – paintball. Każdy zainteresowany „smakosz” zostanie również poczęstowany kawą zbożową prosto z żołnierskiej kuchni polowej.

W trakcie Pikniku Militarnego będzie można ponadto zwiedzić wszystkie wystawy stałe i czasowe w tym nowo otwarte o flisackich spławach drewna i „Tomaszowskich Bractwach Wodniackich”, w budynku historycznego spichlerza na paszę dla bizonów.
Serdecznie zapraszamy!