Wystawa „Od Muzyki do grafiki…” w Galerii w Ratuszu

203

Autor: UM

W „Galerii w Ratuszu” zlokalizowanej w budynku Urzędu Miasta obejrzeć można wystawę prac znanego tomaszowskiego twórcy Mariana Matuszewskiego zatytułowaną „Od muzyki do plastyki”, w której artysta nawiązuje do swoich zainteresowań muzycznych i plastycznych. Wystawa składa się z cyklu grafik druku wypukłego oraz płaskiego i tematycznie nawiązuje do zbliżającej się czwartej edycji tomaszowskiego „Love Polish Jazz Festival”.

 Zainteresowania muzyczne twórcy prac sięgają lat młodości, kiedy to jako dziesięcioletni chłopiec rozpoczął edukację muzyczną w Państwowym Ognisku Muzycznym w klasie akordeonu, którą później kontynuował jako członek zespołów młodzieżowych i orkiestr dętych.

Wystawa prezentuje ułamek z dorobku artystycznego Mariana Matuszewskiego i jest kontynuacją prezentowanych już w Urzędzie Miasta prac graficznych tomaszowskiego twórcy.

Marian Matuszewski jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi, Wydziału Grafiki i Malarstwa, specjalność grafika artystyczna. To wszechstronny artysta, zainteresowany nie tylko malarstwem i grafiką, ale także fotografią. W wolnych chwilach pisze też wiersze, które zebrał w tomiku zatytułowanym „Biegnę”. Jest autorem ok. 1000 prac plastycznych, w tym 500 obrazów olejnych oraz unikatowych prac sztuki współczesnej, grafik, plakatów, monotypii i murali. Swoje prace prezentował na licznych wystawach i plenerach malarskich, m.in. w Galerii na Piętrze ZPAP – Łódź, Muzeach Regionalnych w Radomsku i w Zgierzu, Galerii w Trzyńcu w Czechach i Centrum Kultury w Busko-Zdroju. Laureat nagród i wyróżnień w konkursach plastycznych i biennalach malarskich.