Uroki słonecznej Bułgarii

316

Bułgaria, jedno z najstarszych państw w Europie, rok rocznie cieszy się dużym zainteresowaniem turystów z różnych stron świata. Wymarzony wypoczynek znajdują tu zarówno osoby kochające góry, jak i te preferujące urlop nad morzem. Co warto wiedzieć o tym niezwykłym kraju?

Główne kurorty Bułgarii

Wszyscy, którzy kochają tętniącą życiem wakacyjną atmosferę, powinni choć raz odwiedzić Słoneczny Brzeg. Ten położony na wybrzeżu Morza Czarnego kurort zyskał miano Las Vegas Europy. Nie bez powodu. Turyści znajdą tu kilkaset hoteli oraz restauracji. Wieczorami liczne dyskoteki, parki rozrywki i kluby oferują huczne zabawy do samego rana. Inny kurort – Złote Piaski – zaprasza osoby ceniące sobie nieco więcej spokoju. Nie brak tu bogatej infrastruktury rekreacyjnej i rozrywkowej, a nadzwyczajne plaże zachwycają mieniącym się piaskiem. W odległości kilkunastu kilometrów znajduje się Albena. Plaża w tej miejscowości zyskała prestiżowy certyfikat Błękitnej Flagi, promujący kąpieliska proekologiczne. Do najbardziej znanych bułgarskich kurortów należą także: niezwykle malownicze Primorsko czy bardzo słoneczny Obzor.

Miejsca warte zobaczenia

Miłośnikom historii i zwiedzania Bułgaria oferuje szereg zabytków z różnych epok – od starożytności, poprzez średniowiecze, aż do czasów nowożytnych. Do najciekawszych miejsc należy Nessebar – miasteczko leżące na półwyspie na wybrzeżu Morza Czarnego. Zabytkowa część tego miasta znajduje się na liście UNESCO. Można tu zobaczyć m.in. pozostałości wczesnochrześcijańskich świątyń, kamienno-drewnianych domów i zabytkowe cerkwie (Chrystusa Zbawiciela, Pantokratora). Będąc w Bułgarii, warto odwiedzić Warnę. Oprócz zabytków w mieście tym zachwyca Park Nadmorski – niezwykłe połączenie lasów, ogrodów i winnic. Blisko Warny znajduje się Kamienny Las – rozciągająca się na kilka kilometrów formacja skalna w postaci kamiennych kolumn.  Za letnią stolicę kraju uznawany jest Sozopol – najstarsze ze wszystkich miast na wybrzeżu, również pełne zabytków, jak i zachwycające plażą.

Bułgarska kuchnia

Bułgaria słynie z doskonałych potraw i alkoholi. Jej dania w dużej mierze nawiązują do tradycyjnej kuchni bałkańskiej, ale można też znaleźć tu inspiracje śródziemnomorskie, rosyjskie, a nawet dalekowschodnie. Do szlagierowych potraw bez wątpienia należy sałatka szopska, przyrządzana z pomidorów, ogórków, papryki, cebuli oraz owczego sera, zwanego sirene. W upalne dni orzeźwienie daje chłodnik ogórkowy – tarator – serwowany jako przystawka. Wśród dań głównych w Bułgarii króluje kawarma, czyli mięsno-warzywny gulasz, serwowany w glinianych naczyniach, najczęściej z chlebem i czerwonym winem. Panujące tu warunki klimatyczne sprzyjają uprawie winogron, co sprawia, że Bułgaria może poszczycić się doskonałymi winami czerwonymi (m.in. trakija, melnik, merło) i białymi (iskra, riesling). Nie można zapominać też o tradycyjnej wódce (rakija), wytwarzanej z przefermentowanych owoców, często z różnorodnymi dodatkami, na przykład z anyżem, miodem, orzechami, a nawet różą.

Kiedy wybrać się do Bułgarii?

Kraj ten leży na Półwyspie Bałkańskim, w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego i kontynentalnego w głębi lądu oraz klimatu podzwrotnikowego w okolicy nadmorskiej. Latem jest tu gorąco i słonecznie, zimą natomiast temperatura spada poniżej zera stopni Celsjusza. Do najcieplejszych miesięcy należy lipiec i sierpień. To idealny czas na urlop dla wszystkich, którzy pragną spędzić go na plażowaniu. Wiosną oraz jesienią, kiedy Bułgarię odwiedza mniej turystów, warto wybrać się na zwiedzanie tego pięknego kraju.

Przydatne informacje

Bułgaria należy do Unii Europejskiej, więc do przekroczenia granicy wystarczy ważny dowód osobisty. Strefa czasowa w tym kraju różni się od polskiej – wskazówki zegara należy przesunąć o jedną godzinę do przodu. Walutą obowiązującą w Bułgarii jest lew bułgarski (1 BGL = ok. 2,20 zł). W miejscowościach turystycznych z reguły bez problemu można porozumieć się w języku angielskim i niemieckim. Będąc w Bułgarii, należy pamiętać o innym znaczeniu popularnych gestów, przykładowo kiwania głową. Dla tamtejszych mieszkańców kręcenie nią na boki oznacza „tak”, a skinienie „nie”.

Wyjazd z biurem podróży

Bułgaria stanowi coraz częstszą urlopową destynację turystów z Polski. Dzięki bezpośrednim połączniom lotniczym do tego pięknego kraju można się dostać w niecałe dwie godziny. Podróż samochodem to większe wyzwanie – jadąc z Warszawy do Warny, pokonać trzeba ok. 1600 km. Uroki Bułgarii warto odkrywać z wycieczką organizowaną przez sprawdzone biuro podróży, na przykład Coral Travel Poland. Dzięki przygotowanemu wyjazdowi można cieszyć się niezakłóconym odpoczynkiem i zwiedzaniem, bez martwienia się o wszelkie dodatkowe sprawy związane z organizacją wycieczki. Profesjonalne biuro podróży zadba o komfortowe noclegi, różnorodne udogodnienia oraz atrakcje podczas pobytu.

Jeśli marzysz o wyjeździe do Bułgarii, sprawdź, jakie propozycje mają dla Ciebie biura podróży i już dziś zaplanuj swój niezapomniany urlop!