Święto Patrona II LO

614

Autor: II LO im. Stefana Żeromskiego

29 listopada obchodziliśmy dzień naszego Patrona, czyli Stefana Żeromskiego.

Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego głos zabrał dyrektor naszej szkoły Pan Arkadiusz Broniarek, który powitał licznie zaproszonych gości, grono pedagogiczne oraz uczniów (szczególnie klas pierwszych, którzy po ślubowaniu oficjalnie dołączyli do grona Żeromszczaków).

Po wystąpieniu Pana Dyrektora wręczone zostały nagrody im. Stefana Żeromskiego, które są najważniejszymi wyróżnieniami, które mogą otrzymać uczniowie II Liceum. Te niezwykle prestiżowe wyróżnienia trafiły do dwóch uczniów: Filipa Gągorowskiego z klasy III biologiczno-chemicznej oraz do Pawła Śmigla – ucznia III klasy menedżerskiej. Natomiast nagrodę Przewodniczącego Rady Rodziców za aktywną działalność na rzecz szkoły oraz środowiska otrzymał Piotr Kotynia z klasy III matematyczno-fizycznej.

W dalszej części uroczystości wręczone zostały stypendia Fundacji „Arbuzy”, które otrzymali: Filip Gągorowski, Paweł Śmigiel, Wojciech Niewiadomski z klasy II menedżerskiej oraz Przemysław Koch z klasy III menedżerskiej.

Podczas uroczystości medalami nagrodzeni zostali zasłużeni nauczyciele II Liceum, a także przyjaciele naszej szkoły. Medal „Zasłużony dla II LO Honorowy ‚Arbuz’” za współtworzenie świetności  rangi liceum otrzymała emerytowana nauczycielka języka niemieckiego Pani Maria Caban. „Arbuz” na medal, który przyznawany jest temu, który nie zawiódł, otrzymał nauczyciel wychowania fizycznego w naszej szkole, a także trener Pan Jacek Nawrocki oraz Pan Tomasz Wochniak – absolwent naszej szkoły, informatyk, kierownik produkcji filmu „Twój Vincent”. Medal „Przyjaciel ‚Arbuza’” za to, że tworzy bratnie koło otrzymał ksiądz Wacław Wojtunik – społecznik, inicjator wielu akcji charytatywnych organizowanych przez II Liceum i parafię św. Rodziny w Tomaszowie Mazowieckim.

W dalszej części uroczystości nagrodzeni zostali laureaci ogólnopolskiego konkursu „O Literacki Laur Arbuza”. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. uczniowie naszej szkoły, a także licealiści m.in. z Włocławka, Rybnika oraz Tomaszowa Mazowieckiego. Nazwiska laureatów przedstawiła nauczycielka języka polskiego Pani Adrianna Jachimowska. Natomiast Pani Agnieszka Adamiec przedstawiła laureatów konkursu wiedzy o Stefanie Żeromskim, podkreślając liczne uczestnictwo uczniów klas pierwszych.

Nauczyciel wychowania fizycznego w naszej szkole Pan Piotr Pijanowski przedstawił zwycięzców o Puchar Dyrektora w Piłce Siatkowej Dziewcząt, którymi okazały się uczennice naszej szkoły!

Następnie głos zabrał gość specjalny – Pan Tomasz Wochniak, który zdradził kulisy pracy nad filmem „Twój Vincent”. Uchylił także rąbka tajemnicy o kolejnym filmie, sugerując, iż jego prapremiera może mieć miejsce w naszym mieście!

Na koniec tej części uroczystości głos zabrali m.in. Pani Beata Stańczyk – Naczelniczka Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym, Pan Leszek Dąbrowski – Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Rekreacji oraz przedstawicielka Prezydenta Miasta.

Po krótkiej przerwie uczniowie naszego liceum wystawili sztukę „Dzieje grzechu” na motywach powieści Stefana Żeromskiego. W spektaklu wyreżyserowanym i zaadaptowanym przez nauczycielkę języka polskiego Panią Marzenę Piotroską-Wąs udział wzięli uczniowie m.in. z klasy II matematyczno-fizycznej, III matematyczno-fizycznej oraz II menedżerskiej.