Ponad 1,6 mln zwolnień elektronicznych w rok na terenie województwa łódzkiego

618
Foto: ZUS siedziba Tomaszów Mazowiecki

Obowiązek wystawiania e-ZLA, czyli elektronicznych zwolnień lekarskich, w miejsce dawnych papierowych zwolnień, funkcjonuje od ubiegłego roku, dokładnie od 1 grudnia. Przez rok w całym kraju wystawiono ponad 25 mln e-ZLA, z czego  1,6 mln w województwie łódzkim. Elektronicznie wystawianych jest 99,99 procent zwolnień.

W naszym województwie najwięcej e-ZLA wpłynęło do I oddziału ZUS w Łodzi – ponad 737 tys., ponad 506 tys. do II oddziału ZUS w Łodzi i ponad 424 tys. zwolnień do oddziału ZUS w Tomaszowie Mazowieckim.

 Wprowadzenie zwolnień lekarskich z sukcesem było możliwe dzięki dobrej współpracy pracowników Zakładu z lekarzami.– Aby przeprowadzić reformę wykonaliśmy ogromną pracę. Chodzi tu nie tylko o zmiany informatyczne na Platformie Usług Elektronicznych e-PUE. Największym wyzwaniem było przekonanie do tego rozwiązania lekarzy, co w pełni się udało. – mówi prof. Gertruda Uścińska, Prezes ZUS.

Pracownicy ZUS przed wprowadzeniem obowiązku wystawiania zwolnień lekarskich w formie elektronicznej przeprowadzili szereg szkoleń dla lekarzy, które organizowane były w siedzibach Zakładu, w szpitalach, poradniach i gabinetach lekarskich. Szkolenia odbywały się  przy komputerach. Pracownicy ZUS krok po kroku pokazywali medykom  jak wprowadzić zwolnienie do systemu.

W województwie łódzkim w grudniu ub. roku zwolnienia elektroniczne wystawiane były w 99,01 procentach. Obecnie jest to niemal 100 procent , dokładnie 99,99 procent.

Korzyści z wprowadzenia e-ZLA, odczuwają ubezpieczeni pacjenci, pracodawcy i lekarze. Dzięki temu, że  zwolnienie wystawione w systemie przez lekarza od razu przesyłane jest do pracodawcy, chory pracownik nie musi sam lub za pośrednictwem kogoś zaprzyjaźnionego przekazywać zwolnienia do pracodawcy. Pracodawca posiadając od razu informację o zwolnieniu może szybko zorganizować zastępstwo za pracownika, a lekarz który wystawia zwolnienie w systemie robi to szybciej niż miałby to robić ręcznie i unika błędów zasysając dane z systemu przy wypełnianiu elektronicznego zaświadczenia. Lekarze nie muszą też już przyjeżdżać  do ZUS-u po bloczki druków ścisłego zarachowania i przechowywać ich kopii przez 3 lata.

Profesor Gertruda Uścińska zwraca też uwagę na dodatkowe aspekty związane z wprowadzeniem e-ZLA  – Elektroniczne zwolnienia lekarskie dają zupełnie nowe możliwości przy analizowaniu m.in. kosztów i przyczyn absencji. Ponadto dane gromadzone dzięki e-ZLA, pozwalają na przygotowanie polityki prewencyjnej i budowanie polityki prozdrowotnej.

Przypomnijmy, że możliwość wystawienia zwolnienia z formie papierowej, od 1 grudnia ubiegłego roku, istnieje tylko wówczas, gdy zawiedzie dostęp do Internetu, prądu czy urządzenia mobilnego, na którym można wystawić zaświadczenie. W takiej sytuacji lekarz powinien wystawić zwolnienie lekarskie wykorzystując jeden z wcześniej wydrukowanych dokumentów z systemu elektronicznego i w ciągu 3 dni od jego wystawienia, wprowadzić go do systemu.

Monika Kiełczyńska

Regionalny rzecznik prasowy ZUS

województwa łódzkiego