Policjanci rozdawali odblaski w ramach akcji „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

311

Autor: KPP

W dniu 18 grudnia 2019 roku funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego tomaszowskiej komendy przy udziale policjantów z komisariatów policji w Rokicinach i Czerniewicach po raz kolejny wzięli udział w akcji pod hasłem „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Działania skierowane zostały w kierunku pieszych, których bezpieczeństwo jest szczególnie zagrożone w okresie jesienno-zimowym, w związku z szybko zapadającym zmrokiem oraz trudnymi warunkami atmosferycznymi.

Akcja miała na celu zwiększenie świadomości osób, co do roli elementów odblaskowych w poprawie bezpieczeństwa na drogach, co w perspektywie może przyczynić się do zmniejszenia liczby wypadków drogowych z udziałem pieszych.

Policjanci przypominają!

O zmroku, w ciemnościach widzimy znacznie gorzej, a kierowcy wielu rzeczy w ogóle nie dostrzegają, np. jadącego skrajem drogi rowerzysty na nieoświetlonym rowerze, czy pieszego ubranego w ciemną odzież. Światła samochodów oświetlają drogę przed pojazdem na 40-50 metrów. Kierowca zauważy nieoświetlony rower najwyżej na 20-30 metrów przed maską swojego samochodu. Jeżeli kierujący pojazdem poruszać się będzie szybciej niż 60 km/h, to nie zdąży nawet rozpocząć hamowania. Odblask jest widoczny dla kierującego samochodem nawet ze 150-200 m.