Zostały 2 tygodnie na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek

68

Tylko do końca czerwca przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie ze składek na ubezpieczenia.  W województwie łódzkim zatwierdzono zwolnienie z opłacania składek za marzec i kwiecień na kwotę ponad 411 mln zł, w całym kraju na kwotę ponad 7 mld zł.

Dzięki tzw. Tarczy Antykryzysowej część firm może skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za trzy miesiące – od marca do maja 2020 r.  Zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek można uzyskać w wysokości 100% lub 50% ich łącznej kwoty. Zależy to od liczby osób zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych.

O zwolnienie ze składek mogą się ubiegać firmy zgłaszające do ubezpieczeń społecznych mniej niż 50 osób, spółdzielnie socjalne, osoby duchowne, a także osoby prowadzące pozarolniczą działalność opłacające składki wyłącznie na własne ubezpieczenia, w tym osoby korzystające z ulgi na start.

Przedsiębiorcy, którzy mogą skorzystać z Tarczy Antykryzysowej, mają czas do 30 czerwca na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek. Muszą także do tej daty złożyć dokumenty rozliczeniowe za okres od marca do maja 2020 r., chyba że zgodnie z przepisami są zwolnieni z ich składania.
– informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka ZUS województwa łódzkiego.

Zakład zachęca do składania wniosków w formie elektronicznej poprzez Platformę Usług Elektronicznych PUE ZUS. W okresie pandemii, liczba użytkowników PUE wzrosła o pół miliona. W sumie swój profil na PUE ma już ponad 4,1 mln osób.

Więcej informacji na temat wsparcia ZUS w ramach Tarczy Antykryzysowej na stronie www.zus.pl

Monika Kiełczyńska

Regionalny rzecznik prasowy ZUS

województwa łódzkiego